Trwa ładowanie...
d1xfytl

Polska straci prawie 300 mln zł z Funduszy Norweskich. "Zaniepokojenie ws. praworządności"

Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie ministerstwu sprawiedliwości pieniędzy w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Jako powód tamtejsze władze wskazują zagrożenie dla praworządności i upolitycznienie sądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen przekazał, że jego kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce
Wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen przekazał, że jego kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce (Getty Images, Fot: Dursun Aydemir)
d1xfytl

Norweskie władze są zaniepokojone postępami Polski w zakresie praworządności. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii przypomina, że "niezależne sądownictwo jest istotnym elementem każdej dobrze funkcjonującej demokracji". Tamtejsza administracja sądowa postanowiła wycofać się z planowanej współpracy z Polską w ramach programu ministerstwa sprawiedliwości.

"W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w ramach programu Funduszy Norweskich i EOG. To wyraźny sygnał dla polskich władz, że rząd Norwegii jest zaniepokojony postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce" - powiedział sekretarz stanu w norweskim MSZ. Audun Halvorsen dodał, że "należy kontynuować współpracę z Polską w innych obszarach".

Przeczytaj: "Financial Times" ostro o Polsce: praworządność jest coraz bardziej zagrożona

d1xfytl

Polska jest obecnie największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG. Chodzi o 3,3 mld zł w latach 2014-2021. Program wymiaru sprawiedliwości jest warty niecałe 300 mln zł. Norwegia zapowiada, że dokona przy nim przeglądu współpracy z Polską. Norweskie MSZ zaznaczyło, że decyzja nie będzie miała wpływu na inne programy, z których korzystają polskie organizacje pozarządowe.

Przeczytaj również: Unijna komisarz Vera Jourova w Polsce. "Środki unijne zależne od praworządności"?

Zobacz też: Szefowa kampanii Dudy pod ostrzałem. "Co robiła w nocy z dzieckiem podczas ciszy wyborczej?"

Źródło: regjeringen.no

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xfytl

Podziel się opinią

Share

d1xfytl

d1xfytl
Więcej tematów