Stolica ma pełnomocnika ds. transportu rowerowego
Stanisław Plewako został pełnomocnikiem ds.
rozwoju transportu rowerowego w Warszawie - poinformował na konferencji prasowej pełniący funkcję prezydenta Warszawy
Kazimierz Marcinkiewicz.
09.09.2006 | aktual.: 09.09.2006 17:19
Marcinkiewicz pokreślił, że ścieżki rowerowe to większe bezpieczeństwo nie tylko dla rowerzystów, ale a także pieszych i kierowców. To większe bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Warszawy - powiedział Marcinkiewicz.
Plewako zapowiedział, że w ciągu tygodnia przedstawi dokument, który będzie zobowiązywał miasto do określonych działań i inwestycji, takich jak m.in. budowa systemu parkingów rowerowych. Chcemy też doprowadzić do tego, aby do lasów miejskich: młocińskiego, bielańskiego, kabackiego można było wjeżdżać rowerami. Kolejnym etapem będzie scalanie ścieżek rowerowych w jeden system i tworzenie obszarów tzw. ruchu uspokojonego, na którym nie trzeba wytyczać ścieżek ponieważ wszyscy są równouprawnieni - pieszy, rowerzysta i samochód - powiedział pełnomocnik.
Plewako dodał, że rozważane będzie dopuszczenie ruchu rowerowego na terenie Nowego Miasta.
Chcemy podjąć działania które były zaplanowane już od 2003 r., ale nie zostały zrealizowane. Zdaję sobie sprawę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy nie uda się poprawić wszystkiego, co jest do poprawienia w zakresie ścieżek rowerowych, ale na pewno warto spróbować - powiedział Marcinkiewicz.
Podkreślił, że pełnomocnik sprawdzi w jaki sposób są realizowane ścieżki rowerowe na inwestycjach drogowych. Zbierzemy doświadczenia z innych miast, które lepiej sobie z tym radzą- dodał.
Marcinkiewicz chce, aby wszystkie instytucje pracujące w Warszawie i na rzecz Warszawy zaangażowały się w sprawy związane z ruchem rowerowym. Będziemy chcieli zwiększyć liczbę strażników miejskich pracujących na rowerach, ale także będziemy zachęcać do tego warszawską policję - powiedział p.o. prezydent.
Na pytanie dziennikarzy, kiedy można spodziewać się pierwszych efektów Marcinkieiwcz odpowiedział "myślę, że w ciągu półtora miesiąca".
Według planów do 2020 r. w Warszawie ma być 900 km ścieżek rowerowych. Obecnie Warszawiacy mają do dyspozycji 200 km takich ścieżek. Sądzimy że w połowie tego okresu większość ścieżek będzie gotowa - powiedział Plewako.
Plewako jest głównym specjalistą w Biurze Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy.