Statek kosmiczny z żywnością dla załogi ISS
Rosyjski statek kosmiczny "Progress
M-52" z zapasami wody pitnej, żywności i sprzętu - w sumie 2,5
tony - wyruszył o godzinie 20.09 (czasu
warszawskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie; połączenie z
Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) ma nastąpić w środę.
Poprzednią dostawę dla przebywających na stacji od października ubiegłego roku kosmonautów - Amerykanina Leroya Chiao i Rosjanina Saliżana Szaripowa - przekazano w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku.
"Kosmiczna ciężarówka" zabrała także na stację 50 ślimaków, które będą poddane testom biologicznym.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to największy w historii ludzkości projekt związany z badaniami kosmosu, w którym od 1998 roku uczestniczy 16 państw, w tym Stany Zjednoczone i Rosja.
19 lutego amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że wznowi 15 maja misje promów kosmicznych, przerwane na przeszło dwa lata wskutek katastrofy Columbii.
Katastrofa Columbii, po której NASA zawiesiła loty promów, nastąpiła 1 lutego 2003 roku, gdy statek powracał z udanej wyprawy kosmicznej i rozpadł się wchodząc w atmosferę ziemską. W katastrofie zginęła jego siedmioosobowa załoga. Niezależna komisja uznała, że spowodowała ją płytka izolacyjna, która oderwała się od zbiornika paliwa i uderzyła w lewe skrzydło promu.
Przez te dwa lata zadanie zaopatrywania stacji ISS na orbicie ziemskiej spoczywało na rosyjskich statkach kosmicznych, mniejszych niż amerykańskie wahadłowce.