Start Roku Chopina
Wczoraj w bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu o godzinie 13 odbyła się msza, która zainaugurowała cykl wydarzeń artystycznych w Warszawie poświęconych Chopinowi w 200. rocznicę jego urodzin. Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina zagrał laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1985 roku Marca Laforeta z towarzyszeniem jednej z najsłynniejszych polskich orkiestr Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Wojciecha Rodka.
Mszę koncelebrował Prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński. W uroczystości wzięli udział prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkie-wicz-Waltz oraz przedstawiciele rządu, parlamentu i środowisk twórczych.
Kościół - w którym znajduje się złożona przez siostrę Fryderyka Chopina, Ludwikę Jędrzejowiczową, urna z sercem kompozytora - wypełnili także przybyli licznie warszawiacy. Dokładna data urodzin Chopina nie jest znana, muzykolodzy zajmujący się życiem i twórczością kompozytora wciąż spierają się, czy jest to 22 lutego czy 1 marca. Daty te stały się jednak pretekstem do zorganizowania szeregu koncertów związanych z tzw. tygodniem urodzinowym.
Od poniedziałku w Filharmonii Narodowej rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki Chopina i bliskich mu kompozytorów, Bacha, Beethovena, Schu-manna, tych którzy stanowili źródło inspiracji dla wybitnego Polaka.
Zaproszeni do udziału w koncertach zostali najwybitniejsi współcześni pianiści. W poniedziałek w Filharmonii będziemy mieli szansę posłuchać Rafała Blechacza, laureata ostatniego konkursu chopinowskiego, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Wtorek zapowiada się równie interesująco, wystąpi bowiem artysta, którego udział w X Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1980 roku zakończył się skandalem. Interpretacje utworów Chopina Ivo Pogorelicha podzieliła jury. Martha Argerich po niedopuszczeniu jugosłowiańskiego pianisty do finału zrezygnowała nawet z udziału w jury.
W środę z kolei zagrają na dwóch koncertach Amerykanin Murray Perahia oraz Piotr Andreszewski. W czwartek 25 lutego prawdziwa uczta dla melomanów, w recitalu fortepianowym wystąpi bowiem Amerykanin Garrick Ohlsson, laureat I nagrody VIII chopinowskiego konkursu z 1970 roku. W programie oczywiście utwory Chopina.
Podczas kolejnych koncertów wystąpią m.in. Janusz Olejniczak, Amerykanin Kevin Kenner (26 lutego) i Rosjannin Nicolai Demidenko. Zwieńczeniem tygodnia urodzinowego będzie występ pianisty Daniela Barenboim (w niedzielę 28 lutego).
Od 22 lutego do 1 marca trwać będzie także maraton chopinowski: " Najdłuższe urodziny" w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu. Tu zagrają zarówno profesjonalni muzycy, jak i amatorzy. Każdy, komu bliska jest muzyka Chopina, może zmierzyć się z mazurkami, nokturnami, sonatami czy etiudami wielkiego kompozytora. Będzie klasycznie, jak i na jazzowo. Swój udział zapowiedzieli zarówno Janusz Olejniczak, jak i Andrzej Jagodziński. Początek maratonu jutro o 19.00.
Zobacz wydanie internetowe: Sople i śnieg wciąż spadają z dachów