Starcie dronów. To one mogą zdecydować o wyniku wojny
Sytuacja w Ukrainie coraz bardziej eksponuje rolę dronów podczas walk z przeciwnikiem. Eksperci zauważają, że tempo, w jakim rozwija się przemysł dronów, stale rośnie. To właśnie bezzałogowe statki powietrzne mogą nie tylko zadecydować o wyniku wojny, ale i kształtować przyszłe konflikty na świecie.
25.06.2023 | aktual.: 25.06.2023 11:20
Serwis inews.co.uk przedstawił analizę przemysłu dronów w obliczu trwającej w Ukrainie wojny. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przeszedł on dynamiczne zmiany. - Przemysł dronów w Ukrainie rozwija się w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy ani w czasie pokoju, ani w czasie wojny - powiedział Robert Clark, dyrektor działu obrony i bezpieczeństwa w brytyjskim think-tanku Civitas.
Zaczęło się od Bayraktarów
Walka na drony w Ukrainie rozpoczęła się od tureckich Bayraktarów. Doceniali je Ukraińcy, którzy tworzyli nawet sławne na cały świat piosenki, chwalące możliwości tych bezzałogowych statków powietrznych w walce z rosyjskimi czołgami.
Dziś - wiele na to wskazuje - w zasadzie próżno szukać Bayraktarów na froncie, gdyż od tego czasu przemysł dronów przeszedł wielkie zmiany, a tureckie UAV zostały wyparte z nieba przez rosyjskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drony na froncie mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą służyć jako latające bomby, które uderzają w cel, niszcząc go. Są też wykorzystywane do zrzucania granatów, do zwiadu działań wroga, terroryzowania miast, przeprowadzania operacji ratunkowych i humanitarnych, tworzenia filmów propagandowych, a nawet negocjowania kapitulacji.
Ukraińcy korzystają z dronów, by wybadać słabe punkty w obronie Rosji. Służą tym samym jako wysunięta straż. Podobnie działają Rosjanie, u których pierwszą linię tworzą właśnie bezzałogowe statki powietrzne, chroniące przed atakiem przeciwnika.
- Każda ze stron nieustannie stara się znaleźć luki w obronie drugiej strony - powiedział dr James Patton Rogers, specjalista ds. dronów w Cornell Tech Policy Institute oraz doradca NATO i rządu Wielkiej Brytanii. - Drony, ze względu na tempo innowacji i badań prowadzonych po obu stronach, są postrzegane jako idealny sposób na zrobienie tego - dodał.