Trwa ładowanie...
d2huv8b

Starcia z uchodźcami na granicy Bośni i Hercegowiny z Chorwacją

Od wtorku trwają starcia z uchodźcami na granicy Bośni i Hercegowiny z Chorwacją. Migranci chcą przejść przez granicę aby przedostać się na terytorium Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starcia z uchodźcami na granicy Bośni i Hercegowiny z Chorwacją
Starcia z uchodźcami na granicy Bośni i Hercegowiny z Chorwacją (iStock.com)
d2huv8b

Starcia na granicy Bośni i Heregowiny z Chorwacją wybuchły we wtorek, gdy bośniacka policja nie dopuściła do przekroczenia granicy przez 250 migrantów. Doszło wówczas do bójek – uchodźcy krzycząc "otwarte granice" wstrzymali ruch na przejściu granicznym w Maljevac, chcąc przedostać się na teren Chorwacji. Większość migrantów została przetransportowana autokarami do ośrodka dla uchodźców w Sarajewie.

Bośnia i Hercegowina: tysiące uchodźców koczuje w półocno-zachodniej części kraju

Tysiące migrantów przebywa obecnie w północno-zachodniej Bośni i Hercegowinie. Uchodźcy koczują w prowizorycznych obozowiskach, chcą przedostać się do Chorwacji i następnie dalej do Unii Europejskiej. W tym roku bałkańskim szlakiem przeszło już około 15 tysięcy migrantów z Azji i Afryki Północnej. Według bośniackich władz migranci i osoby ubiegające się o azyl, w większości pochodzą z Afganistanu, Iranu, Syrii i Pakistanu. Ogromna większość uchodźców wędruje do Unii Europejskiej, jednak po tym jak Chorwacja zaostrzyła kontrole na granicach w Bośni i Hercegowinie utknęło już kilka tysięcy ludzi.

Mimo unijnej pomocy finansowej władze Bośni i Hercegowiny jeszcze nie zbudowały zaplanowanego w pobliżu Bihacia ośrodka dla migrantów. Obecnie setki migrantów koczują w regionie bez żadnego schronienia, a organizacje pozarządowe w Bośni i Hercegowinie ostrzegają, że wraz z nadejściem zimy sytuacja może się pogorszyć.

d2huv8b

Podziel się opinią

Share

d2huv8b

d2huv8b
Więcej tematów