Starcia w Syrii. Rebelianci weszli do Aleppo

Syryjscy rebelianci z Haiat Tahrir asz-Szam wkroczyli do Aleppo, drugiego co do wielkości miasta w Syrii, informuje agencja AP, powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wcześniej bojówka wysadziła dwa ładunki wybuchowe oraz starła się z wojskami rządowymi.

Starcia w Syrii. Rebelianci weszli do Aleppo
Starcia w Syrii. Rebelianci weszli do Aleppo
Źródło zdjęć: © East News | OMAR HAJ KADOUR
Sara Bounaoui

29.11.2024 | aktual.: 29.11.2024 19:05

Rebelianci z grupy Haiat Tahrir asz-Szam (HTS) weszli do dzielnic Al-Hamdanijja i Nowe Aleppo. Wcześniej sami oznajmili to w mediach społecznościowych, teraz informację potwierdza Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak podaje AFP, powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, przed wejściem do miasta wysadzili dwa ładunki wybuchowe i starli się z wojskami rządowymi.

Rebelianckie "Dowództwo Operacji Wojskowych" twierdzi, że przejęło kontrolę nad syryjskim rządowym Centrum Badań Naukowo-Wojskowych na obrzeżach miasta Aleppo po "intensywnych starciach z siłami reżimu i irańskimi milicjami".

CNN zwraca uwagę, że na ten moment nie ma szans na dokładne zweryfikowanie informacji, które przekazują rebelianci w mediach społecznościowych.

Rebelianci uzbrojeni w ciężką broń. "Sytuacja w mieście napięta"

Dowódca rebeliantów opublikował w mediach społecznościowych nagraną wiadomość, w której wezwał mieszkańców Aleppo do współpracy z nacierającymi formacjami. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podkreśla, że sytuacja w mieście jest napięta.

Syryjskie wojsko poinformowało, że zmaga się z "poważnym atakiem" przeprowadzonym przez "organizacje terrorystyczne" uzbrojone w ciężką broń i drony.

Gorąco w Syrii. Pierwszy atak od lat

To pierwszy raz, kiedy rebelianci wkroczyli do Aleppo - drugiego co do wielkości miasta w kraju - od czasu, gdy siły rządowe odbiły miasto w 2016 roku.

Od czasu porozumienia o zawieszeniu broni z 2020 roku konflikt pozostał w dużej mierze uśpiony, z niewielkimi starciami między rebeliantami a siłami rządowymi. Według ONZ w ciągu ponad dekady wojny zginęło ponad 300 000 cywilów, a miliony ludzi zostało przesiedlonych w całym regionie.

Syryjska opozycja sprzeciwia się reżimowi prezydenta Baszara al-Assada, który rządzi ogarniętym wojną krajem od 2000 roku.

Źródło: AFP, CNN

Wybrane dla Ciebie