Trwa ładowanie...
d1htjb0

Stanisław Wziątek z SLD nowym szefem komisji ds. służb specjalnych

Stanisław Wziątek (SLD) został w czwartek nowym szefem sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Dotychczasowy wiceprzewodniczący zastąpił Marka Biernackiego, który został sekretarzem stanu w KPRM i koordynatorem ds. służb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Wziątek z SLD nowym szefem komisji ds. służb specjalnych
(WP.PL)
d1htjb0

Komisja zdecydowała o wyborze Wziątka zdecydowaną większością głosów. Wiceprzewodniczącymi zostali Zbigniew Sosnowski z PSL i Krzysztof Brejza (PO) - powiedział Robert Kropiwnicki (PO).

Co pół roku w speckomisji zmienia się przewodniczący - po pośle koalicji kierownictwo przejmuje reprezentant opozycji.

W czwartek nowym członkiem komisji został Stanisław Chmielewski (PO), który zastąpił Biernackiego. O zmianie zdecydował Sejm w bloku głosowań. Obecnie w komisji oprócz Chmielewskiego, Kropiwnickiego i członków prezydium pracują jeszcze Jerzy Borowczak (PO), Maciej Wydrzyński (RP) i dwoje posłów PiS - Beata Mazurek i Marek Opioła.

d1htjb0

Opioła zapowiadał przed posiedzeniem, że będzie proponował kandydaturę Mazurek na szefową komisji, bo tak wynika z kalendarza rotacji pomiędzy klubami.

Biernacki, który w czwartek przyszedł pożegnać się z komisją powiedział PAP, że będzie zabiegał o wyższe środki w budżecie na 2016 r. "Będę zabiegał o służby cywilne, bo służby wojskowe już w tym roku uzyskały podniesienie budżetów. Te środki zostały zwiększone dzięki skutecznemu działaniu pana wicepremiera Tomasza Siemoniaka, przy udziale komisji, której byłem przewodniczącym" - zaznaczył.

- Na pewno będę rozmawiał z panią premier Ewą Kopacz i starał się o zwiększenie budżetów cywilnych służb - dodał.

Dopytywany o konkretną pulę pieniędzy, o które mogłyby wzrosnąć budżety ABW, AW i CBA odparł, że nie chce, by o proponowanych kwotach premier dowiedziała się przed rozmową z agencyjnej depeszy.

d1htjb0

W środę komisja rozmawiała z szefami cywilnych służb i zwracała uwagę na ich potrzeby budżetowe. Wziątek zapowiadał w środę, że po czwartkowym posiedzeniu dot. sprawozdań za 2014 r. z działalności wojskowych służb specjalnych - Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego komisja może przyjąć opinie lub dezyderat do rządu w sprawie powiększenia budżetów cywilnych służb.

Wśród zamierzeń, na które poszłyby wyższe środki szef ABW gen. Dariusz Łuczak wymieniał m.in. wsparcie i rozwój zabezpieczenia cybernetycznego. Szef CBA Paweł Wojtunik mówił, że służba z radością przyjmie każde zwiększenie jej budżetu. Również AW chciałaby uzyskać większe środki na swoje zadania - wynikało z wypowiedzi posłów po środowym posiedzeniu. Szef AW gen. Maciej Hunia pytany przez PAP nie chciał jednak mówić, czy i o jakie środki zabiega.

d1htjb0

Podziel się opinią

Share
d1htjb0
d1htjb0
Więcej tematów