ŚwiatStanisław Koziej: sytuacja na Ukrainie zagraża porządkowi międzynarodowemu w Europie

Stanisław Koziej: sytuacja na Ukrainie zagraża porządkowi międzynarodowemu w Europie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej ocenił, że działania Rosji zagrażają nie tylko niezawisłości i integralności Ukrainy, ale też polityczno-prawnemu porządkowi międzynarodowemu w Europie i bezpieczeństwu regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Stanisław Koziej: sytuacja na Ukrainie zagraża porządkowi międzynarodowemu w Europie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

12.05.2014 | aktual.: 12.05.2014 17:41

Koziej był w poniedziałek na pierwszym spotkaniu sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Trójkąta Weimarskiego (Niemcy - Francja - Polska) w Paryżu. W spotkaniu brali też udział sekretarz Federalnej Rady Bezpieczeństwa Niemiec Andreas Delp oraz sekretarz generalny obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji Francis Delon.

Głównymi tematami rozmów był kryzys rosyjsko-ukraiński, rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej, a także przygotowania do wrześniowego szczytu NATO - poinformowało w komunikacie Biuro. Na spotkaniu omawiano też problemy związane z wojną w Syrii oraz bezpieczeństwem w regionie Sahelu i Afryce Północnej.

Trójkąt Weimarski powinien odgrywać rolę lidera konsekwentnej polityki NATO i UE wobec kryzysu na Ukrainie przy powstrzymywaniu Rosji i wspieraniu państwowości Ukrainy. Dla dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie istotne znaczenie będą miały wybory prezydenckie 25 maja - podkreślili uczestnicy paryskiego spotkania.

Szef BBN przekazał stanowisko prezydenta Bronisława Komorowskiego, że Polska będzie dążyła do zwiększenia swoich wydatków na obronność do postulowanego przez Sojusz poziomu 2 proc. PKB. Obecnie wynosi on w Polsce 1,95 proc.

Koziej poinformował też o stanowisku Polski na wrześniowy szczyt NATO - strategicznym i trwałym wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu w związku z kryzysem ukraińskim. Powinno to obejmować działania polegające na rozbudowie infrastruktury obronnej, zapewnieniu stałej obecności sił NATO, cykliczne aktualizowanie planów ewentualnościowych i prowadzenie wspólnych ćwiczeń weryfikujących te plany" - podkreślono w komunikacie.

Szef Biura poinformował o prowadzonych przez BBN warsztatach strategicznych z państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz Estonią, Litwą i Łotwą. Apelował o przeprowadzenie na forum Unii Europejskiej strategicznej analizy fundamentów polityki bezpieczeństwa.

Kolejne spotkanie odbędzie się w Berlinie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)