Trwa ładowanie...

Stanisław Kogut zatrzymany przez CBA. Radna Prawa i Sprawiedliwości również

Jak ustaliła Wirtualna Polska, razem z byłym senatorem PiS Stanisławem Kogutem i jego synem zatrzymana została przez CBA szefowa małopolskiego PFRON, radna Prawa i Sprawiedliwości Marta M. Nieoficjalnie, polityk miał jej załatwić posadę w małopolskim Funduszu. Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego została we wtorek zawieszona w prawach członka PiS.

Stanisław Kogut zatrzymany przez CBA. Radna Prawa i Sprawiedliwości równieżŹródło: Forum, fot: Agencja Forum
d22lw98
d22lw98

Informację o zatrzymaniu dyrektor Marty M. potwierdziliśmy w małopolskim PFRON. - Zarząd Funduszu wyznaczył osobę zastępującą dyrektora Oddziału Małopolskiego PFRON - informuje na stronie internetowej PFRON.

Stanisław Kogut i jego fundacja

Marta M. to radna PiS w sejmiku małopolskim i niedoszła kandydatka tej partii w ubiegłorocznych wyborach do Senatu. Na listach wyborczych miała zastąpić ....Stanisława Koguta, któremu PiS - po postawieniu prokuratorskich zarzutów w 2018 roku - wycofało poparcie. Była murowaną kandydatką do objęcia po nim senatorskiego mandatu.

Niespodziewanie pod koniec sierpnia zrezygnowała ze startu, uzasadniając decyzję "względami osobistymi”. Decyzję o jej wycofaniu podjęło kierownictwo PiS.
Z naszych informacji wynika, że już wówczas do liderów Prawa i Sprawiedliwości, a także do służb - dochodziły sygnały mogące świadczyć o "współpracy" M. i fundacji Stanisława Koguta.

Nieoficjalnie, w zamian za załatwienie przez senatora Koguta posady dyrektora PFRON, Marta M. miała przekazywać środki z Funduszu na działalność jego fundacji w Stróżach. Co ciekawe, szefową małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych została w lipcu 2016 roku. Wygrała konkurs jako jedyna dopuszczona do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz też: Uniewinniony Piotr Najsztub na "Marszu tysiąca tóg". Wicerzecznik PiS zareagował

d22lw98

- Dzisiaj do tego śledztwa zatrzymano trzy osoby. Wszyscy zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty korupcyjne - były senator i jego syn usłyszą między innymi zarzuty przyjęcia wielomilionowych łapówek, natomiast dyrektor PFRON usłyszy zarzut wręczenia korzyści majątkowej w formie kontraktów zawartych z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

- Osoby te zostaną przesłuchane w charakterze podejrzanych, natomiast po zakończeniu tych czynności prokurator podejmie decyzje co do ewentualnych środków zapobiegawczych - mówiła z kolei prok. Katarzyna Żołna z Prokuratury Regionalnej w Katowicach w TVP Info. Pytana o kwoty korzyści majątkowych, które mieli przyjąć b. senator i jego syn wskazała, że chodzi o łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Korzyści majątkowe wręczone senatorowi Kogutowi i jego synowi miały mieć formę dotacji na działalność prowadzonej przez nich Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Polityk od początku nie przyznaje się do winy.

d22lw98

Stanisław Kogut zgodził się na pokazywanie przez media jego pełnego wizerunku oraz imienia i nazwiska.

Oświadczenie PFRON

We wtorek po południu kierownictwo PFRON opublikowało w sprawie zatrzymania Marty M. komunikat.

"W związku z informacją o kolejnych działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzonych w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego informuję, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od początku śledztwa udzielał Prokuraturze Regionalnej w Katowicach wszelkich informacji i przekazywał jej wszystkie oczekiwane dokumenty" - czytamy na stronie Funduszu.

d22lw98

"Ponadto informujemy że już od 2018 r. - po pierwszych sygnałach o możliwych nieprawidłowościach – PFRON nie wypłaca Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach żadnych środków na realizację zadań zlecanych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Środki przekazane zostały innym organizacjom wspierającym osoby niepełnosprawne" - informuje PFRON.

Prezes Kaczyński reaguje

Jak poinformował na Twitterze poseł PiS Krzysztof Sobolewski, Marta M. została we wtorek zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22lw98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22lw98
Więcej tematów