Trwa ładowanie...

Stanisław Karczewski: mam nadzieję, że prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN, przyjęta w czwartek nad ranem przez Senat, trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji, co z nią zrobić. Marszałek Senatu ma nadzieję, że prezydent ją podpisze.

Share
Stanisław Karczewski: mam nadzieję, że prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN
Źródło: Forum, fot: Mateusz Wlodarczyk
d2zkhi1

Senatorowie przyjęli nowelę ustawy bez poprawek, mimo że budzi ona kontrowersje w Izraelu, USA i na Ukrainie. Ustawa przewiduje karanie każdego, kto publicznie i wbrew faktom przypisze polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Kara będzie też grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Izrael uważa, że zapisy ustawy uniemożliwią "mówienie prawdy o Holokauście". Izraelski parlament chce przyjąć ustawę, zgodnie z zapisami której, nowe polskie prawo będzie można traktować jako próbę negowania Holokaustu. Stany Zjednoczone oceniły, że ustawa o IPN może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych.

Co z ustawą zrobi prezydent? Ma trzy możliwości: może ją podpisać, zawetować, lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Na podjęcie decyzji Andrzej Duda ma 21 dni.

Źródło: rmf24.pl

d2zkhi1

Podziel się opinią

Share
d2zkhi1
d2zkhi1
Więcej tematów