Stanisław Ciosek - kolejny antysemita w prezydenckiej kancelarii?
Stanisław Ciosek (PAP)
Doradca prezydenta do spraw międzynarodowych, Stanisław Ciosek, oddał się do dyspozycji Aleksandra Kwaśniewskiego.
03.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak podało we wtorek Radio Plus Stanisław Ciosek jest kolejnym politykiem z otoczenia prezydenta, któremu Gazeta Polska zarzuca antysemityzm.
W wieczornym programie "Fakty" w TVN Ciosek oświadczył, że całe jego życie świadczy o tym iż nie był i nie jest antysemitą, w związku z czym nie zamierza podać się do dymisji i pozostawia swój los w rękach prezydenta.
To już trzeci - po Andrzeju Majkowskim i Kazimierzu Morawskim - doradca Kwaśniewskiego, któremu * Gazeta Polska* zarzuca antysemityzm.
Kwaśniewski nie zdecydował się na odwołanie Majkowskiego. Morawski złożył rezygnację, a prezydent powiedział, że ją przyjmie.
Przymierze Prawicy zażądało dymisji Stanisława Cioska z funkcji doradcy prezydenta ds. międzynarodowych w związku z ujawnieniem czynnego udziału w kampanii antysemickiej w marcu 1968 r.
Przymierze Prawicy wezwało we wtorek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do zachowania powagi w działaniu publicznym i zaniechania wyrażania opinii w odniesieniu do relacji polsko-żydowskich do czasu usunięcia ze stanowisk osób współodpowiedzialnych za praktyki dyktatury komunistycznej i naruszenia praw jednostek.
Udział Stanisława Cioska w wydarzeniach marcowych w 1968 roku opisała najnowsza Gazeta Polska (datowana na 4.04.) w artykule "Trzeci marcowy w kancelarii Kwaśniewskiego". Gazeta przytacza deklaracje Rady Naczelnej ZSP z okresu wydarzeń marcowych. Wiceprzewodniczącym Rady był wówczas obecny doradca prezydenta ds. międzynarodowych Stanisław Ciosek.
Gazeta cytuje tekst listu do Władysława Gomułki, w którym Rada Naczelna ZSP deklaruje m.in.: Potępiamy rozpętaną przez światowe siły syjonizmu i imperializmu nagonkę skierowaną przeciw naszej Ojczyźnie, przeciw naszemu Narodowi. Nie dopuścimy, by wróg Polski - reakcja, syjonizm i imperializm burzył spokój tak potrzebny w twórczej pracy - pisała Rada.
Gazeta Polska dodaje, że Ciosek był w Radzie odpowiedzialny za sprawy propagandy. (and)