Stan zdrowia "nerwowego" Polaków
(inf. własna)
22.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zdaniem profesora Huberta Kwiecińskiego - Krajowego Konsultanta w dziedzinie Neurologii - stan zdrowia "nerwowego" Polaków jest podobny do stanu zdrowia w pozostałych krajach europejskich. Zdaniem prof. Kwiecińskiego znajdujemy się raczej po środku skali.
Jak zaznaczył czwartkowy gość WP Radia choroby układu nerwowego są związane głównie z wiekiem. Polska nie należy do tych krajów, w których średnia życia jest najdłuższa. Dla mężczyzny wynosi ona mniej niż 70 lat, czyli prawie 10 lat mniej niż w najbardziej rozwiniętych krajach - zaznaczył Kwieciński.
Oznacza to, że zagrożenie najpoważniejszymi chorobami układu nerwowego, takimi jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, czy udary mózgu, które są związane z wiekiem, jest stosunkowo niższe niż w krajach wysoko rozwiniętych.
Żeby uniknąć tego typu chorób - jak zaznaczył rozmówca Wirtualnej Polski - należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Musi być czas na relaks i aktywność fizyczną, nie można również narażać organizmu na takie zagrożenia jak palenie papierosów, picie alkoholu, czy zażywanie narkotyków - zaznaczył prof. Kwieciński. Zdaniem gościa WP pewnym zagrożeniem jest także stres związany z pracą. (ajg)
Posłuchaj także: * rozmowy z prof. Hubertem Kwiecińskim*