Stan wyjątkowy. Co oznaczałoby jego wprowadzenie dla kraju?
- Jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości - mówił w czwartek podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Pytany był o to, czy w Polsce rozważana jest możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. Sprawdź, czym jest stan wyjątkowy.
Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki na pytanie, czy w Polsce rozważane jest, wprowadzenie stanu wyjątkowego odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości. Premier odwołał się w trakcie swoje wystąpienia do sytuacji, jaka panuje u naszych południowych sąsiadów w Czechach i na Słowacji: "nasi sąsiedzi już taką decyzję podjęli". Z kolei w trakcie trwania dzisiejszej konferencji premier mówił o ważnych decyzjach, jakie zapadły.
Stan wyjątkowy. Co on oznacza i kiedy może zostać wprowadzony?
W Polsce obowiązują trzy stany nadzwyczajne:
- stan wyjątkowy
- stan wojenny
- stan klęski żywiołowej
Zgodnie z artykułem 230. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stan wyjątkowy może być wprowadzony w sytuacji, gdy pojawia się bezpośrednie zagrożenie konstytucyjne ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. To znaczy, że wprowadzony może być w sytuacji, gdy niektóre prawa i swobody obywatelskie ulegają znacznym ograniczeniom.
Stan wyjątkowy. Najważniejsze zasady
Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony na okres nie dłuższy niż 90 dni na wniosek Rady Ministrów, i może się wiązać między innymi:
- zawieszeniem organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, imprez masowych;
- zakazem możliwości prowadzenia działalności kulturowej na imprezach artystycznych;
- zawieszeniem możliwości strajków i protestów oraz możliwości zrzeszania się;
- zawieszeniem prawa do swobody ruchu osobowego i towarowego na drogach publicznych (w tym: kolejach, drogach wodnych i lotniczych).
"Przyglądamy się przepisom, które już obowiązują. Na ten moment mamy możliwość zastosowania nowych obostrzeń (...). Ale jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, nie wykluczamy takich możliwości. Nasi sąsiedzi Czesi i Słowacy już taką decyzję podjęli" - mówił premier Morawiecki, cytowany przez tech.wp.pl.
Dodatkowo w artykule 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym ograniczenia podczas stanu wyjątkowego mogą dotyczyć także:
- dostępu do towarów konsumpcyjnych,
- wolności działalności gospodarczej,
- działalności edukacyjnej,
- transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego,
- funkcjonowania systemów łączności oraz działalności telekomunikacyjnej i pocztowej; w tym może wiązać się z nakazem wyłączenia urządzeń łączności czy zawieszeniem usług
- dostępu do informacji publicznej.