Stan wojenny w Korei Południowej. Opozycja reaguje
Lider południowokoreańskiej opozycji, Li Dze Mjung, zapowiedział próbę unieważnienia decyzji prezydenta o stanie wojennym. Ostrzegł jednak, że wojsko może próbować aresztować deputowanych. Według agencji Yonhap, wejście do budynku parlamentu zostało zablokowane
Lider opozycji w Korei Południowej, Li Dze Mjung, ogłosił, że parlament podejmie działania mające na celu unieważnienie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego.
Li ostrzegł jednak, że wojsko może próbować aresztować deputowanych, co potwierdza agencja Yonhap, informując o zablokowaniu wejścia do budynku parlamentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbliża się koniec wojny? "To będzie gra dwóch narcyzów"
Stan wojenny w Korei Południowej. Stanowisko opozycji
Li Dze Mjung, przewodniczący Partii Demokratycznej, zarzucił prezydentowi, że jego decyzja jest niezgodna z konstytucją. Podobne stanowisko zajął Han Dong Hun, lider rządzącej Partii Władzy Ludowej, który określił decyzję prezydenta jako "błąd" i zapowiedział, że wraz z narodem zablokuje jej realizację.
Agencja Yonhap podała, że minister obrony nakazał wojsku pozostanie w pogotowiu.
Stan wojenny w Korei Południowej. Prezydent nie podał szczegółów
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol, w trakcie wtorkowego przemówienia w telewizji, zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego na terenie kraju. Oskarża opozycję o kontrolowanie parlamentu, sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie rządu poprzez działania antypaństwowe - pisze agencja AP.
Przyznał, że decyzja ta jest "krytyczna dla obrony porządku konstytucyjnego kraju".
Reuters zaznacza, że Yoon Suk Yeol nie wyjaśnił, jakie kroki zostaną podjęte w związku z ogłoszeniem stanu wojennego.
Najniższe poparcie dla Yoon Suk Yeola od przejęcia władzy
Tymczasem sondaż przeprowadzony w piątek wykazał, że wskaźnik poparcia dla prezydenta Yoon Suk Yeola spadł do 19 procent, co stanowi najniższy poziom od czasu objęcia przez niego urzędu w maju 2022 r.
Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Gallup Korea wykazało, że pozytywna ocena wyników Yoona spadła o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim tygodniem, natomiast jego negatywna ocena osiągnęła rekordowy poziom 72 procent, o 2 procent więcej niż tydzień wcześniej.
Po raz pierwszy w historii wskaźnik akceptacji Yoona w badaniach Gallupa spadł poniżej 20 procent.
Źródło: PAP, WP Wiadomości