Środa Popielcowa rozpoczyna wielki post. Kogo obowiązuje post ścisły tego dnia?
Wypadający w środę 14 lutego Popielec w Kościele katolickim rozpoczyna okres wielkiego postu. Tego dnia w kościołach odbywają się liturgie, w czasie których księża posypują głowy wiernych popiołem. Katolicy mają obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz postu ścisłego. Kodeks kanoniczny wyjaśnia, kogo dotyczą te ograniczenia.
14.02.2024 08:07
Środa Popielcowa jest jednym z dwóch świąt, w trakcie których wierni Kościoła katolickiego mają obowiązek zachować post ścisły. Ponadto powinni oni powstrzymać się od spożycia mięsa.
Post ścisły w Środę Popielcową. Kodeks kanoniczny wyjaśnia
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, Środa Popielcowa jest jednym z dni pokuty, w którego trakcie wierni mają obowiązek zachować post ścisły. Ten obowiązuje jednak określoną grupę katolików - tych, którzy ukończyli 18., a nie ukończyli 60. roku życia. Na czym polega post ścisły? Jego zachowanie polega na spożyciu trzech posiłków w ciągu dnia, z których tylko jeden powinien być syty. Ponadto katolicy, którzy skończyli 14 lat, powinni w Popielec powstrzymać się od spożycia mięsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Środa Popielcowa. Czy to święto nakazane?
Popielec to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Rozpoczyna ono okres przygotowań do świąt Wielkanocnych, podczas których wierni wspominają zmartwychwstanie Chrystusa. Czy Środa Popielcowa to święto nakazane? Z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego wynika, że nie. Oznacza to, że tego dnia wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej oraz pokutnym obrzędzie posypywania głowy popiołem.