"Srebrne Usta" Donalda Tuska
Wicemarszałek Sejmu Donald Tusk (PO) został
zwycięzcą plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne Usta" 2004. Nagroda
przyznawana jest polskim politykom za najbardziej zaskakującą lub
zabawną wypowiedź w minionym roku. Drugie miejsce zajął Marek
Borowski (SdPl), a trzecie Tomasz Nałęcz (SdPl).
15.02.2005 | aktual.: 15.02.2005 20:26
Uroczystość wręczenia srebrnych statuetek autorstwa Krzysztofa Brzezińskiego odbyła się w siedzibie Trójki w Warszawie.
Tusk został doceniony za wypowiedź: "Panie premierze - i mówię to w pana interesie - jeśli jest pan człowiekiem dobrze wychowanym i przyzwoitym, a na chwilę załóżmy, że ta ryzykowna hipoteza ma jakiekolwiek uzasadnienie, to proszę tu przyjść i przeprosić kobietę, którą pan obraził".
Tusk kierował swoje słowa do wicepremiera Jerzego Hausnera, a kobieta, o której mówił, to posłanka PO Zyta Gilowska. Jestem lekko zażenowany tym, co powiedziałem z jednego powodu. Bo nie jest to nagroda za najbardziej eleganckie wyrażenie - żartował Tusk, odbierając nagrodę.
Drugie miejsce zdobył przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski za słowa wypowiedziane do przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera: "Natomiast panie pośle - jeśli chodzi o pana i o pański program, to mogę tylko zacytować odpowiedź, jakiej pan udzielił 'Super Expressowi'. Na pytanie o program odpowiedział pan - 'Wy ze mnie tu alfy i omegi nie róbcie. Ja znam tylko konkrety ogólne'. I tak panie pośle z panem jest od wielu lat. Pan zna tylko konkrety ogólne. Będę głosował za tym, żeby przyznano panu 'Srebrne Usta'".
Andrzej Lepper jest rzeczywiście inspirujący - przyznał Borowski. Zapowiedział, że podziękuje liderowi Samoobrony, że został jednym z laureatów plebiscytu.
Ostatnie, trzecie miejsce przypadło wicemarszałkowi Sejmu Tomaszowi Nałęczowi za wypowiedź: "Taki jest los osób, które mając do czynienia z żabą, postanawiają tę żabę hodować do wymiarów giga. To mają giga gada w postaci krokodyla. Będą musieli to zeżreć. Ogon będzie wyglądał z ust jak nic".
Pośród nominowanych znaleźli się również Andrzej Lepper, Kazimierz Marcinkiewicz, Zygmunt Kapusta, Józef Oleksy, Aleksander Kwaśniewski, Konstanty Miodowicz i Marek Dyduch.
Zwycięzców plebiscytu wybierają słuchacze Trójki, głosując za pomocą sms-ów. Pomysł "Srebrnych Ust" zrodził się na początku 1992 roku. Jego pomysłodawczynią jest dziennikarka Trójki Beata Michniewicz. Konkurs nazywa się "Srebrne Usta" w myśl przysłowia "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem".
Po raz pierwszy statuetkę przyznano w 1992 roku prezydentowi Lechowi Wałęsie. Zdobywcami "Srebrnych Ust" byli także Jerzy Owsiak, Ewa Wachowicz, Waldemar Pawlak, Grzegorz Kołodko, Henryk Goryszewski, Zyta Gilowska oraz Renata Beger.
W tym roku nagrody zostały rozdane po raz dziewiąty.