Trwa ładowanie...
dhzpzd9

Sprzątanie Świata rozpoczęte

Tępimy dzikie wysypiska śmieci - to hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie świata". Akcja rozpoczyna się w piątek i potrwa przez cały weekend.

dhzpzd9
dhzpzd9

Inicjatorka polskiej edycji akcji Mira Stanisławska-Meysztowicz powiedziała, że w tym roku wolontariusze oprócz tradycyjnego zbierania odpadów mają za zadanie rejestrować dzikie wysypiska. Ochotnicy nie będą sprzątać tych wysypisk. Mają je tylko udokumentować. Usunięciem wysypisk zajmą się gminy, na których spoczywa taka odpowiedzialność.

Akcji przeprowadzanej w większości miast w Polsce, towarzyszyć będą happeningi, zabawy, sadzenie drzew i krzewów oraz zajęcia edukacyjne.

Szacuje się, że w 2000 roku w polskiej edycji akcji uczestniczyło ponad 1,5 mln osób. Rekord w liczbie uczestników pobiliśmy w 1998 r. W raporcie organizacji "Clean Up The World", Polska z 5 mln osób zaangażowanych w akcję, znalazła się wówczas w czołówce państw-uczestników.

Centrum akcji "Sprzątanie świata" znajduje się w Sydney w Australii, gdzie w styczniu 1989 roku 40 tys. ludzi oczyściło pierwszy raz plaże zatoki. Usunięto wówczas 5 tys. ton śmieci.

dhzpzd9

Pomysłodawcą akcji był Ian Kiernan, australijski przedsiębiorca budowlany i żeglarz, którego podczas regat dookoła świata zbulwersowała ogromna ilość śmieci pływających po oceanach.

W 1993 r. akcja pod auspicjami Programu Ochrony środowiska Naturalnego Narodów Zjednoczonych, zamieniła się w "Sprzątanie Świata".

Udział w tegorocznej akcji zapowiedziało 125 krajów.

Przeciętny Polak wytwarza rocznie blisko 300 kg odpadów, mieszkaniec Europy - 400 kg. W tej statystyce przewodzą Stany Zjednoczone, z 800 kg śmieci na jednego mieszkańca.(ck)

dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj