Trwa ładowanie...
d1au05g
kler

Sprytny manewr reżysera "Kleru". Trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół

Reżyser "Kleru" Wojciech Smarzowski wykazał się dużą kreatywnością. Nie chodzi tylko o temat, który wybrał do swojego filmu, ani o sposób jego przestawienia. Zadbał o detale. Znalazł sposób, by w nowej produkcji nawiązać do poprzedniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kler" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów
"Kler" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów (Materiały prasowe)
d1au05g

W piątek "Kler" miał swoją premierę. Oglądając go, należy zwrócić uwagę na koszulkę jednej z głównych postaci - księdza Kukuły, którego gra Arkadiusz Jakubik. Ten fragment garderoby nawiązuje do poprzedniego filmu reżysera.

Na koszulce widnieje napis "Drogówka" - to tytuł hitu Wojciecha Smarzowskiego. Przedstawił w nim "grzechy" policjantów. W "Klerze" - duchownych.

Koszulkę widzimy podczas sceny picia alkoholu przez trzech księży.

d1au05g

"Kler" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów. Budzi sprzeciw środowisk prawicowych, w niektórych miastach zakazano jego wyświetlania.

Po burzy wokół filmu diecezja warszawsko-praska wydała instrukcję księży "Czego ksiądz nie może robić z dziećmi?". A znany reżyser i pisarz Andrzej Saramonowicz przyznał, że jako 10-letni chłopiec był molestowany przez księdza w jednej z warszawskich parafii.

d1au05g

Produkcja jest też jednak doceniania. Smarzowski otrzymał za nią nagrodę publiczności, dziennikarzy, nagrodę specjalną jury i festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą. Co więcej, Jagna Janicka zdobyła nagrodę za najlepszą scenografię na Festiwalu w Gdyni.

Zobacz także: Kryzys Kościoła w Polsce? Debata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1au05g

Podziel się opinią

Share

d1au05g

d1au05g
Więcej tematów