Trwa ładowanie...
d1gzdzz

Zaskakująca instrukcja kurii. "Czego ksiądz nie może robić z dziećmi?"

Kościół katolicki mierzy się z problemem pedofilii księży. Diecezja warszawsko-praska postanowiła zareagować. Nie chodzi w tym przypadku o zajęcie stanowiska w sprawie. Przygotowała instrukcję dla duchownych, w której wylicza zachowania zakazane wobec dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Autorem instrukcji jest diecezja warszawsko-praska
Autorem instrukcji jest diecezja warszawsko-praska (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d1gzdzz

- Ochronę dzieci i młodzieży traktuję jako priorytet. Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zostały skrzywdzone przez duchownych. Pragnę uczynić wszystko, aby poczuły się znowu bezpiecznie we Wspólnocie Kościoła i odzyskały zaufanie - cytuje słowa biskupa Romualda Kamińskiego "Gazeta Wrocławska".

Pokazała też punkty zawarte w instrukcji dla księży, którą opracowała diecezja warszawsko-praska. Do stosowania tych norm zobowiązani są duchowni w parafiach. Celem broszury jest zapobieganie przestępstwom wobec dzieci i młodzieży, w tym wykorzystywaniu na tle seksualnym.

Duchowni nie mogą stosować kar cielesnych wobec dzieci i młodzieży, ani tolerować ich krzywdzenia przez innych. Nie wolno im ponadto faworyzować pojedynczych osób.

d1gzdzz

Zobacz także: Tomasz Sekielski ujawnia szczegóły swojego filmu nt. pedofilii w Kościele

Co więcej, dzieci i młodzież nie powinny przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę. "Nie do zaakceptowania jest werbalne naruszanie godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowanie języka w ich obecności" - czytamy w instrukcji. Duchownym zabrania się częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi oraz tolerowania ich używania.

"Nietykalność cielesna dzieci i młodzieży jest nienaruszalna. Niedozwolone są wszelkie zachowania, które w naszej kulturze stanowią przekraczanie granic intymności" - brzmi kolejny fragment broszury.

Źródło "Gazeta Wrocławska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gzdzz

Podziel się opinią

Share

d1gzdzz

d1gzdzz
Więcej tematów