Sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów bierze "pod lupę" Polskę
Specjalny sprawozdawca ONZ do spraw niezależności sędziów, prawników i adwokatów Diego Garcia-Sayan rozpoczyna wizytę w Polsce, która potrwa pięć dni. Zamierza "przeanalizować wszelkie poprawki w Ustawie o Trybunale Konstytucyjnym oraz ich wpływ na rolę Trybunału jako gwaranta przestrzegania konstytucji". Chce też rozmawiać z polskimi władzami na temat reformy sądownictwa. Sprawozdawca w czerwcu chwalił prezydenta za dwa weta.
O wizycie specjalnego sprawozdawcy ONZ w Polsce poinformowała Karina Rathman z Departamentu Informacji Publicznej ONZ.
Zobacz też: Resort sprawiedliwości kontra sędziowie
"Zamierzam nawiązać konstruktywny dialog z polskim rządem na temat toczącej się obecnie reformy sądownictwa, by ocenić jej zgodność z międzynarodowymi standardami praw człowieka, takimi jak niezależność systemu sądownictwa oraz zasadą podziału władzy" - podkreślił specjalny sprawozdawca ONZ. Wizyta odbędzie się na zaproszenie polskiego rządu.
Jak przekazała w komunikacie ONZ, Diego Garcia-Sayan spotka się z przedstawicielami rządu, władzy ustawodawczej, sędziami, prawnikami, adwokatami i prokuratorami. Porozmawia też z naukowcami i działaczami organizacji obywatelskich. Wizyta specjalnego sprawozdawcy ONZ potrwa do piątku, Garcia-Sayan ma ogłosić wstępne wnioski.
W czerwcu przyszłego roku - jak poinformowała ONZ - ma przedstawić Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie całościowy raport zawierający ostateczne ustalenia i rekomendacje - informuje TVN24.
Diego Garcia-Sayan objął funkcję specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. niezależności sędziów, prawników i adwokatów w grudniu 2016 roku. 26 lipca 2017 r. - po dwóch wetach prezydenta Andrzeja Dudy - Garcia-Sayan oświadczył w komunikacie, że z satysfakcją odnotował decyzję prezydenta, ponieważ ustawy rządu "zagrażają niezależności sądownictwa w Polsce". Sprawozdawca ONZ wyraził niepokój z powodu zaapkceptowania przez prezydenta trzeciej ustawy rządy ws. ustroju sądów poszechnych i zmian zachodzących od dwóch lat w wymiarze sprawiedliwości.
Źródło: TVN24,OHCHR