PolskaSprawozdania finansowe PiS i SLD 2006 bez znaczenia

Sprawozdania finansowe PiS i SLD 2006 bez znaczenia

Sąd Najwyższy bada na niejawnym posiedzeniu zażalenia
czterech komitetów wyborczych z zeszłej kadencji - w tym PiS i SLD
- na odrzucenia przez PKW ich sprawozdań finansowych za 2006 rok.
Jeżeli nawet SN do skargi się nie przychyli, to
partia traci prawo do subwencji budżetowej do końca kadencji
parlamentarnej. W tej sytuacji decyzja SN nie będzie miała
znaczenia dla finansowania partii w przyszłym parlamencie.

Na posiedzeniu siedmioosobowego składu sędziów nie uczestniczą pełnomocnicy finansowi żadnego z ugrupowań. Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja.

Biuro prasowe SN podało, że w czterech kolejnych sprawach sąd ma do rozstrzygnięcia wnioski: o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego o legalność przepisów dotyczących utraty prawa do subwencji przez partie po stwierdzeniu nieprawidłowości w ich sprawozdaniach finansowych, oraz o skierowanie sprawy na jawną i publiczną rozprawę z udziałem wszystkich stron.

W sierpniu Państwowa Komisja Wyborcza podtrzymała stanowisko o odrzuceniu tych sprawozdań. PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z powodu przyjęcia przez partię środków finansowych pochodzących od cudzoziemców (chodzi o dwie wpłaty rzędu 1000 zł) oraz wpłaty od osób prawnych. Z kolei sprawozdanie finansowe SLD zostało zakwestionowane z powodu gromadzenia przez tę partię środków poza rachunkiem bankowym oraz przekroczenia 30-dniowego terminu na zwrócenie darczyńcom wpłat dokonanych z naruszeniem prawa.

Według PKW, ustawa o partiach politycznych bezwzględnie nakazuje odrzucenie sprawozdania finansowego partii w przypadku stwierdzenia naruszeń niektórych jej przepisów. Zgodnie z ordynacją wyborczą do Sejmu i Senatu, SN rozpatruje skargę partii na decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni od dnia jej doręczenia.

Jeżeli SN uzna, że skarga partii jest zasadna, to PKW niezwłocznie wydaje postanowienie o przyjęciu sprawozdania finansowego. Jeśli natomiast SN do skargi się nie przychyli, to partia, której sprawozdanie zostało zakwestionowane przez PKW, traci prawo do subwencji budżetowej do końca kadencji parlamentarnej. W tej sytuacji, gdy niebawem po wyborach rozpocznie się nowa kadencja, decyzja SN nie będzie miała znaczenia dla finansowania partii w przyszłym parlamencie.

Orzeczenie SN będzie ostateczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)