Trwa ładowanie...

Duda ponaglał Bodnara. Odpowiedział mu Tusk

W poniedziałek odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Tuska. Obaj przyznali, że rozmawiali o sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Tusk, w trakcie poniedziałkowej konferencji, zareagował na ponaglenia prezydenta ws. ich uwolnienia.

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Tusk: "nie będę w ogóle dyskutował"Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Tusk: "nie będę w ogóle dyskutował"Źródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
deio4p1
deio4p1

- Jeśli prezydent zdecyduje się na ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, to osadzeni powinni zostać uwolnieni tego samego dnia - zaznaczył Tusk po spotkaniu z prezydentem.

Powiedział, że jeśli Andrzej Duda zechce uniewinnić polityków PiS "nie będzie z tym dyskutował".

- Będziemy przestrzegać prawa, konstytucji, wyroków sądowych. I tu nie ma pola do negocjacji. Spory są zrozumiałe. W kwestii praworządności prezydent ma inne zdanie, niż ja. Ale od decyzji są sądy. I bardzo mi zależało, by przekonać prezydenta, że politycy nie stoją ponad prawem. Jeśli prezydent dziś nie uznaje tej filozofii, to dla obywateli jest jasne. Zobaczmy, może przyszłość pozwoli się panu prezydentowi przychylić do takiej opinii w sprawie praworządności - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobi Bodnar? Wiceminister zwraca uwagę na szczegół

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Decyzja prezydenta

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności. Policja zatrzymała polityków PiS, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

deio4p1

Prezydent Andrzej Duda, poinformował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec byłych posłów. Zaznaczył, że postępowanie będzie przeprowadzone w "trybie prezydenckim". Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że "prokurator generalny przedstawia prezydentowi RP akta sprawy lub wszczyna z urzędu postępowanie o ułaskawienie w każdym wypadku, kiedy prezydent tak zadecyduje".

Duda zwrócił się też do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego.

W piątek minister sprawiedliwości potwierdził, że otrzymał pismo prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika i wszczął postępowanie ułaskawieniowe na podstawie kpk. - Na obecnym etapie jeszcze żadne inne decyzje nie zapadły, jeśli chodzi o dalsze postępowanie w sprawie - zaznaczył Adam Bodnar.

Prezydent miał możliwość innej drogi ułaskawienia skazanych polityków. Mógł skorzystać z art. 139 Konstytucji RP. "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu" - czytamy.

deio4p1

W poniedziałek w Radiu Zet szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek został zapytany, czy wybór przez prezydenta trybu ułaskawienia był "pułapką zastawioną na ministra sprawiedliwości".

- To nie była pułapka, bo prezydent dalej podtrzymuje, że pierwsze ułaskawienie było legalne, (...) ale drugie ułaskawienie, jeśli pierwsze jest kwestionowane, prezydent postanowił zrobić właśnie w takim trybie, który Adam Bodnar nie będzie mógł kwestionować - powiedział Mastalerek.

- Prezydent dlatego wybrał taki tryb, bo ten tryb, który wybrał w 2015 został zakwestionowany - powtórzył.

deio4p1

Konferencja prasowa Tuska. Mówił o pigułce "dzień po" i wyborach samorządowych

Premier Donald Tusk zapowiedział też w trakcie konferencji prasowej, że antykoncepcja awaryjna, tzw. pigułka "dzień po", ma być dostępna bez recepty. Rząd zaproponuje zmianę ustawy.

- Nie jest tajemnicą, że za rządów naszych poprzedników Polska stała się jedynym obok Węgier krajem w Europie, która ogranicza ten środek - wskazał.

Premier oświadczył też, że "chce zapewnić, iż każda bez wyjątku polska rodzina otrzyma 800 plus w pełnym wymiarze". - Chcę uspokoić rodziców, którzy sygnalizowali swój niepokój - wszyscy bez wyjątku, którym wypłacono mniejszą kwotę, otrzymają wyrównanie - powiedział.

deio4p1

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deio4p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deio4p1
Więcej tematów