Trwa ładowanie...
d2vehav

Sprawa w trybie wyborczym Buzek kontra Alternatywa umorzona

Sąd Okręgowy w Gliwicach umorzył postępowanie w trybie wyborczym z powództwa premiera Jerzego Buzka przeciw komitetowi wyborczemu Alternatywa. Wydanie orzeczenia w tej sprawie po wyborach sąd uznał za zbędne.

Share
d2vehav

(...) Sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania wskazując, że wydanie orzeczenia w trybie art. 91 ustawy Ordynacja wyborcza po zakończeniu kampanii stało się zbędne - napisał w czwartek sędzia Eugeniusz Christ z Wydziału I Cywilnego.

Dodał, że o postanowieniu sądu strony zostały poinformowane w poniedziałek. Jak dotąd żadna z nich nie odwołała się od tej decyzji.

Do gliwickiego sądu na wniosek premiera Buzka w trybie wyborczym wpłynęły dwie sprawy przeciw Alternatywie.

Pierwsza z nich trafiła do Gliwic z Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak podkreśla gliwicki sąd, faktyczne przekazanie sprawy z warszawskiego sądu miało miejsce 24 września (czyli dzień po wyborach).

d2vehav

Drugi wniosek wpłynął bezpośrednio do Gliwic - 18 września. Sąd najpierw odrzucił go argumentując, że podobny został już wcześniej złożony. Postanowienie to uchylił sąd wyższej instancji i sprawa wróciła Sądu Okręgowego.

Wówczas połączono oba wnioski (z sądu w Warszawie i przekazany do ponownego rozpatrzenia) do wspólnego rozpoznania ze względu na to, że obie sprawy pozostawały z sobą w ścisłym związku.

Gliwicki sąd jeszcze przed wyborami poinformował, że nie ma prawnej, ani faktycznej możliwości rozstrzygnięcia sprawy premier Jerzy Buzek kontra Alternatywa w trybie wyborczym.

Zanim sprawa trafiła do Gliwic, warszawski Sąd Okręgowy orzekł, że nieprawdziwe są informacje zawarte w programie wyborczym Alternatywy jakoby samochód, którym Jerzy Buzek jechał 7 września tego roku w Gliwicach, potrącił pieszego, a następnie opuścił miejsce wypadku bez udzielenia pomocy.

Za nieprawdziwą sąd uznał też podawaną przez Alternatywę informację, że postępowanie lustracyjne wobec Buzka nie zostało zakończone. Sąd nakazał opublikowanie sprostowania w TVP i Rzeczpospolitej. (jask)

d2vehav
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vehav
d2vehav
Więcej tematów