Trwa ładowanie...
13-01-2014 17:54

Sprawa Madeleine McCann - wniosek o aresztowania

Brytyjska prokuratura zwróciła się do policji w Portugalii o zgodę na aresztowanie trzech mężczyzn w związku ze zniknięciem Madeleine McCann. W lipcu zeszłego roku Scotland Yard otworzył przegląd sprawy porwania brytyjskiej dziewczynki sześć lat wcześniej z hotelu w portugalskim kurorcie Praia da Luz.

Sprawa Madeleine McCann - wniosek o aresztowaniaŹródło: AFP, fot: Teri Blythe/Metropolitan Police Service
d33hmfn
d33hmfn

W maju 2007 roku, w Praia da Luz grasował trzyosobowy gang włamywaczy, którzy okradali pokoje turystów. Billingi telefoniczne, do których wgląd uzyskał Scotland Yard, wskazują na ożywioną wymianę między komórkami trzech poszukiwanych wieczorem w dniu porwania, stąd prośba do portugalskiej policji o pomoc w ich aresztowaniu.

Poprzednio współpraca brytyjsko-portugalska w sprawie Madeleine McCann układała się jak najgorzej. Portugalska policja od początku bardzo niemrawo przystąpiła do jej poszukiwań, nie zamykając nawet granicy z Hiszpanią. Zdyskredytowany później portugalski sędzia śledczy uznał też początkowo rodziców Madeleine za podejrzanych o jej zamordowanie i ukrycie zwłok. Portugalczycy stracili wiele czasu na tym fałszywym tropie, a potem nie potrafili rozwinąć innych wątków śledztwa i umorzyli je w 2008 roku.

Rekonstrukcja wydarzeń, nadana jesienią zeszłego roku przez telewizję BBC w Wielkiej Brytanii, a potem wyemitowana w Holandii i Niemczech, wywołała 5 tysięcy telefonów z nowymi informacjami od świadków. Ten odzew sprawił, że śledztwo wznowiono również w Portugalii.

Sprawa zaginięcia Madeleine McCann

Madeleine McCann zaginęła 3 maja 2007 r. w portugalskim Algarve. Według jej rodziców dziecko mogło zostać wykradzione wieczorem z ich apartamentu w Praia da Luz przez członków międzynarodowej siatki pedofilskiej.

d33hmfn

W połowie 2008 r. prokuratura w Portugalii umorzyła śledztwo w sprawie zaginięcia małej Maddie z możliwością wznowienia go, jeśli pojawią się nowe dowody. Do zakończenia dochodzenia przyczyniła się decyzja portugalskiego wymiaru ścigania, który jesienią 2007 r. uznał rodziców zaginionej za podejrzanych. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony mediów i władz Wielkiej Brytanii, a współpraca pomiędzy śledczymi z obu krajów znalazła się w impasie.

Pod presją McCannów i premiera Davida Camerona brytyjska policja powróciła do śledztwa w 2011 r.

Po zaprezentowanym w połowie października 2013 r. programie brytyjskiej telewizji rekonstruującym okoliczności zaginięcia dziewczynki Scotland Yard otrzymał ponad 300 zgłoszeń telefonicznych i 170 e-maili. Pokazano w nim nowe tropy w śledztwie i dwa portrety pamięciowe mężczyzn, z których jeden miał wieczorem 3 maja 2007 r. nieść dziecko o jasnych włosach przy plaży Luz.

Zdaniem portugalskiego komisarza Goncalo Amarala, który prowadził śledztwo ws. zaginięcia Madeleine McCann, jeden z opublikowanych portretów pamięciowych przypomina ojca dziewczynki.

d33hmfn

- Ten portret powstał przy udziale rodziców Maddie. To oni wynajęli jedną z brytyjskich firm detektywistycznych zbierających dane do rysopisów. Widoczne na portrecie podobieństwo do Gerry'ego McCanna ma służyć jedynie umacnianiu tezy, że porywacz dziewczynki był tylko podobny do jej ojca - dodał portugalski śledczy.

We wrześniu br. przed sądem w Lizbonie rozpoczął się proces o zniesławienie, jaki wytoczyli Amaralowi rodzice Maddie McCann. Domagają się oni od inspektora 1,2 mln euro za zaprezentowane w jego publikacji z 2008 r. sugestie, jakoby rodzice dziewczynki stali za jej zaginięciem. Portugalczyk w książce pt. "Maddie - prawda kłamstwa" napisał, że dziecko mogło zginąć w efekcie wypadku, a jego rodzice próbowali zatrzeć ślady i ukryli ciało córki.

d33hmfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hmfn
Więcej tematów