Trwa ładowanie...

Sprawa Brunona Kwietnia. Sąd Najwyższy oddalił kasację za próbę zamachu terrorystycznego na Sejm

- To był żart, ABW nie zna się na żartach - tłumaczył się Brunon Kwiecień o planach wysadzenia Sejmu. Sąd nie podzielił jego tłumaczenia i skazał go na 9 lat więzienia. Kasację, jako bezzasadną, oddalił na posiedzeniu SN.

Share
Sprawa Brunona Kwietnia. Sąd Najwyższy oddalił kasację za próbę zamachu terrorystycznego na Sejm
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d1w82gt

Brunon Kwiecień został skazany za przygotowywanie ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP. Do tego doszło nakłanianie dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu. Oraz nielegalne posiadanie i handel bronią. W grudniu 2015 roku sąd uznał go za winnego. Potem Sąd Apelacyjny obniżył mu karę więzienia z 13 do 9 lat.

Planował zamach na Sejm i prezydenta

Według śledczych Kwiecień, doktor chemii, ówczesny pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować cztery tony materiałów wybuchowych. Bomba miała być skonstruowana na bazie saletry i umieszczona w pojeździe SKOT.

d1w82gt

Pod Krakowem przeprowadzał próbne eksplozje. Badał zasięg detonacji i możliwość pełnej kontroli nad ich przebiegiem. Niektóre eksplozje filmował.

Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.

Rzecznik prasowy SN wyjaśnił, że sprawa toczyła się w trybie, który "pozwala na rozpoznanie kasacji na posiedzeniu, bez udziału stron, wówczas kiedy ta kasacja jest w sposób oczywisty bezzasadna, czyli stopień bezzasadności każdego z zarzutów sformułowanych w kasacji jest widoczny na pierwszy rzut oka".

d1w82gt

Brunon Kwiecień wyraził zgodę na publikowanie jego wizerunku i pełnych danych osobowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polscy naukowcy produkują paliwo z wody utlenionej

d1w82gt

Podziel się opinią

Share
d1w82gt
d1w82gt
Więcej tematów