PolskaSprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury? Polacy mówią "tak"

Sprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury? Polacy mówią "tak"

68 proc. ankietowanych jest zdania, że sprawą Wacława Berczyńskiego powinna zająć się prokuratura - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

Sprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury? Polacy mówią "tak"
Źródło zdjęć: © Forum | Kacper Pempel
Adam Przegaliński

Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, w ostatnim czasie ujawnił, że miał wpływ na przetarg na zakup śmigłowców dla wojska. Powiedział, że "to on wykończył caracale", czemu zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej.

W badaniu ankietowani zostali zapytani, "czy po tych wypowiedziach prokuratura powinna zbadać rolę Wacława Barczyńskiego w przetargu na śmigłowce?". 68 procent badanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie, z czego 46 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 22 procent "raczej tak". Przeciwnego zdania jest 13 proc. respondentów, z czego odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 9 proc. badanych, a "zdecydowanie nie" 4 proc. badanych. "Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 19 proc. uczestników badania.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby badania wynosiła 1001 osób.

Platforma Obywatelska chce natychmiastowego powołania komisji śledczej, informacji premier Szydło o sprawie Berczyńskiego na posiedzeniu Sejmu, a także nadzoru Zbigniewa Ziobry nad śledztwem w sprawie przetargu na caracale. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie przetargu na caracale skierowała w październiku ubiegłego roku. Tydzień temu złożyła do prokuratury w Szczecinie wniosek o przesłuchanie byłego już szefa podkomisji smoleńskiej dr. Wacława Berczyńskiego.

Trwające od jesieni 2016 r. śledztwo w sprawie przetargu na caracale od listopada zeszłego roku jest objęte nadzorem departamentu ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej - poinformował dział prasowy PK.

- Powodem rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal była oferta offsetowa niewystarczająca z punktu widzenia polskiej gospodarki - mówiła dwukrotnie premier Beata Szydło. Dodała, że sam przetarg prowadzono zgodnie z prawem.

Pytana, czy rozmawiała z szefem MON Antonim Macierewiczem na temat wypowiedzi Wacława Berczyńskiego (do niedawna przewodniczącego podkomisji smoleńskiej i szefa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1) o tym, że "wykończył caracale", Szydło powiedziała: "Chcę jeszcze raz powtórzyć: nie doszło do podpisania umowy z firmą francuską ze względu na to, że warunki oferowane przez firmę francuską nie spełniły oczekiwań polskiego rządu i nie mogliśmy podpisać umowy, która była niekorzystna dla polskiej gospodarki, dla polskiego państwa".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)