Trwa ładowanie...
24-02-2015 07:03

Spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej w Paryżu

Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się w Paryżu na obradach poświęconych ukraińskiemu kryzysowi. Jednym z tematów może być - jak pisze agencja dpa - uzgodnione wycofanie broni ciężkiej z frontu na wschodzie Ukrainy.

Spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej w ParyżuŹródło: AFP, fot: MAXIM MALINOVSKY
d33hmfn
d33hmfn

Ministrowie Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin chcą pracować nad realizacją porozumień z Mińska, przewidujących także rozejm, misję monitoringową Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz uwolnienie jeńców.

Tematem rozmów będą sposoby wprowadzenia w życie porozumień z Mińska, które według prezydenta Francois Hollande’a są jedyną szansą na doprowadzenie do zakończenia krwawego konfliktu zbrojnego. W przeciwnym razie, według szefa państwa francuskiego, może wybuchnąć wojna u bram Europy, groźna dla niej samej, jak i dla sytuacji na całym świecie. Główne warunki porozumienia, jakie powinny być spełnione, to natychmiastowe wstrzymanie ognia, wymiana jeńców i wycofanie poza strefę buforową ciężkiej broni - czołgów i artylerii rakietowej.

Ukraińskie władze wojskowe podkreślają, że prorosyjscy bojownicy - wbrew zapewnieniom - nie wycofują z linii walk z oddziałami rządowymi w Donbasie ciężkiego sprzętu wojskowego, lecz gromadzą w tym regionie coraz więcej broni i amunicji.

Specjalna misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie poinformowała, że choć widzi na linii frontu przemieszczanie tego sprzętu, to informacji o jego wycofaniu na bezpieczną odległość nie może potwierdzić. Dotyczy to zarówno strony rządowej, jak i separatystów.

d33hmfn

Dowództwo operacji przeciwko prorosyjskim separatystom podało, że ich deklaracje o rozpoczęciu wycofywania ciężkiej broni są nieprawdziwe.

Porozumienie w Mińsku

Zgodnie z porozumieniem rozejmowym zawartym 12 lutego w Mińsku po całonocnych rozmowach przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, przerwanie działań bojowych powinno nastąpić 15 lutego. Następnie obie strony miały wycofać ciężką broń z linii frontu na odległość od 25 do 70 km. Jednak wobec ofensywy separatystów na Debalcewe i powtarzających się bombardowań pozycji wojsk rządowych, strona ukraińska wstrzymała wycofywanie tej broni.

Źródło: PAP, IAR
d33hmfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hmfn
Więcej tematów