Trwa ładowanie...

Spotkanie na szczycie APEC. Obama i Putin rozmawiali o Ukrainie i Syrii

• Prezydenci spotkali się w Limie na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku • Według Białego Domu rozmowa trwała około czterech minut • Politycy rozmawiali o "ulżeniu cierpieniom Syryjczyków" i o sytuacji na Ukrainie
Share
Spotkanie na szczycie APEC. Obama i Putin rozmawiali o Ukrainie i Syrii
Źródło: AFP, Fot: Brendan Smialowski
d1p43f8

Przy okazji szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Limie doszło do krótkiego spotkania prezydentów Rosji i USA - Władimira Putina i Baracka Obamy. Rozmawiali o Ukrainie i Syrii - poinformowały Biały Dom i Kreml.

Po wymianie uprzejmości Obama zwrócił się do Putina, by podtrzymał zobowiązania swego kraju w ramach porozumień mińskich mających na celu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Powtórzył, że USA i ich sojusznicy są zaangażowani na rzecz suwerenności Ukrainy - podała strona amerykańska

Obama zaapelował także do ministrów spraw zagranicznych USA i Rosji o "kontynuowanie inicjatyw, wspólnie z szerszą społecznością międzynarodową, w celu zminimalizowania przemocy i ulżenia cierpieniom Syryjczyków" - relacjonował Biały Dom.

- Na początku posiedzenia (prezydenci) przywitali się i krótko porozmawiali - oświadczył z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak przekazał, Putin i Obama "wyrazili żal z powodu braku postępu na Ukrainie".

d1p43f8

Obaj politycy zapowiedzieli także kontynuowanie do końca kadencji obecnej amerykańskiej administracji w styczniu współpracy na rzecz uregulowania sytuacji w Syrii. - Podkreślono, że pozostałe dwa miesiące muszą być wykorzystane dla kontynuowania poszukiwań uregulowania w Syrii. W tym kontekście uzgodniono dalsze kontakty (rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja) Ławrowa i (sekretarza stanu USA Johna) Kerry'ego - powiadomił Pieskow.

Agencja AP zaznaczyła, że to pierwsza, o której wiadomo, rozmowa obu przywódców od wyboru na prezydenta USA Donalda Trumpa 8 listopada.

Oprac. Tomek Orszulak

d1p43f8

Podziel się opinią

Share
d1p43f8
d1p43f8
Więcej tematów