Spotkanie Duda-Steinmeier. Jednym z tematów reparacje wojenne
Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się w czwartek na Malcie - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem dwustronnej rozmowy ma być między innymi kwestia reparacji wojennych.
"To kwestia konkretnych zbrodni"
Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział podczas spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, że sprawa reparacji jest moralnie niepodważalna. - Nie ma jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie - dodał.
- Jest oczywisty wymiar natury historycznej, moralnej, aksjologicznej, który jest niepodważalny, chciałbym, żeby był niepodważalny, żeby nie było tutaj żadnego niuansowania - powiedział Szczerski, odpowiadając na pytania uczestników.
Reparacje od Niemców - sonda
- To kwestia konkretnych zbrodni, popełnionych w konkretnym miejscu, w konkretnym czasie - zaznaczył szef kancelarii zastrzegając, że nikt ich "nie rozszerza na cały bieg historii".
- Od tej sprawy nigdy nie wolno uciekać - wtrącił. - Z tym się wiąże obciążenie: moralne, aksjologiczne, historyczne. To po prostu jest i zawsze będzie - dodał Szczerski. Podkreślił, że "przelana polska krew jest dla nas wartością, bo jesteśmy Polakami, tu nie ma dla nas żadnych dyskusji".
Szczerski zwrócił uwagę, że w Warszawie toczą się prace parlamentarne. - Prace rządu w tej sprawie dopiero się toczą, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma też zatem żadnego formalnego wniosku. To jest stan prawny na dzisiaj - powiedział.
Przypomniał, że istnieje też ekspertyza Bundestagu. - Myślę, że warto te opinie ze sobą zestawić - wtrącił szef kancelarii prezydenta.
Szczerski przypomniał, że Andrzej Duda "powiedział w czasie uroczystości w Wieluniu, że wobec zbrodni i historii należy się pamięć, prawda i zadośćuczynienie".
Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier wezmą udział w XIII Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w La Valetcie. Grupa Arraiolos skupia prezydentów państw Unii Europejskiej niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.
"Tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś"
Sprawa reparacji wróciła za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził on opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".
W odpowiedzi na te słowa do Biura Analiz Sądowych wniosek zgłosił poseł Arkadiusz Mularczyk. Chciał wiedzieć, czy Polska może się starać o zadośćuczynienie ze strony naszego sąsiada.
W ekspertyzie BAS stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.