Trwa ładowanie...
d295jry

Spotkanie Banaś - Witek. Marszałek Sejmu komentuje

Sejm. Już po spotkaniu Mariana Banasia z Elżbietą Witek. Marszałek Sejmu zdradziła, o czym rozmawiała z prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś na Wiejskiej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Marian Banaś na Wiejskiej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (East News)
d295jry

Szef NIK pojawił się w piątek w Sejmie, ale do budynku wszedł bocznym wejściem. Banaś uniknął dziennikarzy. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i trwało mniej więcej godzinę. Po wszystkim szef NIK wyszedł niepostrzeżenie z gmachu parlamentu.

Do dziennikarzy zwróciła się z kolei Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu stwierdziła, że nie mogła interweniować w sprawie szefa Najwyższej Izby Kontroli, bo nie doszło do naruszenia nietykalności posła lub prezesa NIK. W tej sprawie zgłosiła się m.in. do Biura Analiz Sejmowych.

- Dzisiejsza opinia Biura Analiz Sejmowych wskazuje, że immunitet formalny nie chroni miejsc i pomieszczeń, a jedynie osobę fizyczną. Konstytucja nie została więc naruszona - powiedziała marszałek Witek na konferencji prasowej. Dodała, że "jeśli szef NIK uważa, że została złamana Konstytucja, może iść do sądu", a ona jako marszałek Sejmu "będzie dbała o respektowanie immunitetu, gdyby ktoś próbował go złamać".

Zobacz też: Złożyła prośbę do Mariana Banasia o kolejną kontrolę. Joanna Scheuring-Wielgus ujawnia treść odpowiedzi

Marian Banaś na Wiejskiej. Elżbieta Witek mówi o rozwiązaniach

– Powiedziałam panu prezesowi i państwu wiceprezesom, że ta sprawa, łącznie z przeszukaniem nie ma żadnego, ale to żadnego związku z Najwyższą Izbą Kontroli – oświadczyła Elżbieta Witek.

d295jry

Wspomniała także, że "prezes Banaś był zaniepokojony sposobem przeprowadzenia kontroli". - Ale zgodził się ze mną, że skorzysta z prawa do złożenia zażalenia (...) ale także złożenia odpowiedniego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, bo też każdy obywatel zaniepokojony łamaniem prawa, jeśli tak sądzi, może się zwrócić o interpretację do TK – tłumaczyła Witek.

Przypomnijmy: w środę Marian Banaś napisał list do Elżbiety Witek po tym, jak agenci CBA przeszukali jego mieszkania oraz weszli do jego gabinetu. "Takie działanie organów ścigania jest bez precedensu, bowiem oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej" - twierdził szef NIK. Marszałek Sejmu odpowiedziała na jego prośbę o "podjęcie stosownych działań" i zgodziła się na spotkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d295jry

Podziel się opinią

Share

d295jry

d295jry
Więcej tematów