Spotkania lwowskie w Warszawie
Uroczystym koncertem rozpoczęły się w niedzielę obchody Tygodnia Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
W programie znalazły się pieśni patriotyczne, ludowe oraz, oczywiście, lwowskie. Wykonawcom wtórowała widownia, w większości o rodowodzie lwowskim i kresowym. Szczególnie ujęła słuchaczy muzyka Stanisława Niewiadomskiego i Jana Galla, polskich kompozytorów urodzonych we Lwowie, którą grało Trio Kurylewicza.
Obecny na koncercie znany scenarzysta, lwowiak i wielbiciel Kresów Jerzy Janicki, w rozmowie z Wirtualną Polską, podkreślił wyjątkowe znaczenie Lwowa dla polskiej kultury narodowej. Młodzi ludzie nie wiedzą, czym było to miasto dla Polski przez 700 lat. Tego nie uczą w szkołach, chociaż byłoby warto. Nie wolno odcinać się od swoich korzeni. Spotkania, które organizujemy, potrzebne są nie nam, ale właśnie młodzieży. Z myślą o niej inicjujemy zakładanie klubów miłośników Lwowa i Kresów w całym Kraju.
Kolejnym punktem programu Tygodnia Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich będzie poniedziałkowe sympozjum naukowe na temat miejsca Lwowa w kulturze polskiej i europejskiej. Weźmie w nim udział prof. Stanisław Nicieja, miłośnik i badacz Lwowa oraz jego nekropolii.
W środę, 22 listopada o godzinie 18.00 złożone zostaną wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odprawiona będzie msza za Orlęta Lwowskie w Kościele św. Krzyża. Stołeczny odział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zaprasza do wzięcia udziału w tych uroczystościach.
Halina Owczarek