Sposoby na finansowanie samochodu – poznaj je i dowiedz się, kto może z nich korzystać
Zakup samochodu oznacza zazwyczaj spore wydatki, często przekraczające możliwości finansowe wielu gospodarstw domowych. Część osób poszukuje więc okazji z jak najmniejszymi ratami do zapłaty lub stawia na używane pojazdy. Wszystko z myślą o ograniczeniu kosztów związanych z użytkowaniem i eksploatacją auta. Na rynku nie brakuje jednak innowacyjnych produktów, które umożliwiają korzystanie z nowych samochodów za stosunkowo niewielkie pieniądze.
15.01.2017 | aktual.: 19.05.2017 12:51
Płacić mało i jeździć jak najdłużej nowym pojazdem - to plan wielu kierowców. Ambitne założenie nie musi być mrzonką. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą różne instytucje finansowe, w tym banki producentów i koncernów samochodowych. Wśród nich są m.in. Toyota Bank i Toyota Leasing. Oferują one nowatorskie produkty, które zdobyły już sporą popularność na zachodnich rynkach. Adresowane są one przede wszystkim do osób przywiązujących dużą wagę do kontroli swoich finansów, unikających wydawania sporych sum w stosunkowo krótkim okresie.
Rozwiązania te charakteryzują się niskimi, comiesięcznymi kosztami finansowania. W efekcie korzystanie z nowego samochodu nie stanowi wielkiego obciążenia dla portfela. Zaletą jest też możliwość wymiany pojazdu co 3-4 lata na kolejny nowy. Nie bez powodu koncepcja TCM (Trade Cycle Management, tj. cykliczna wymiana samochodów) zdobywa coraz większą popularność, również w Polsce. Te innowacyjne produkty z tzw. ratą balonową są nie tylko atrakcyjne, ale również łatwo dostępne. Sukcesywnie mają zastępować standardowe kredyty i leasingi samochodowe. Z programu mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.
Taniej i z korzyściami
Finansowanie samochodu w modelu klasycznym oznacza spłatę 100 proc. wartości pojazdu. Inaczej wygląda finansowanie oparte o wysoką wartość rezydualną (resztową). Rozwiązanie to umożliwia częstszą wymianę samochodu, a także zakup lepiej wyposażonego pojazdu. Trzeba zapłacić jedynie tyle, ile wynosi spadek ceny samochodu podczas jego użytkowania.
Wartość auta spodziewana na zakończenie trzy-czteroletniej umowy jest ustalana z góry. Wykorzystywane do tego są profesjonalne prognozy wartości rezydualnej. W tym przypadku nie ma znaczenia forma finansowania. Klient może postawić kredyt, leasing klasyczny czy z dużą wartością wykupu, a samochód i tak straci na wartości tyle samo.
Jak więc zostać właścicielem pojazdu z wieloletnią gwarancją? Wpłata własna wynosi 10-30 proc. jego wartości. Rata miesięczna jest blisko o połowę niższa niż w przypadku klasycznego leasingu lub kredytu. Ponadto Kredyt SMARTPLAN lub Leasing SMARTPLAN nie ogranicza zdolności kredytowej firmy, tak jak w przypadku tradycyjnego leasingu. Niskie raty miesięczne mogą zawierać także ubezpieczenie auta, opłaty serwisowe, gwarancję auta zastępczego oraz inne korzyści.
Czas na nowszy model
Na 3 lub 4 lata zawierane są umowy dotyczące finansowania samochodu opartego o wysoką wartość rezydualną. W tym okresie raty płacone przez klienta pokrywają w sumie około 50-60 proc. wyjściowej wartości pojazdu. Co z pozostałą częścią? Jeśli kierowca zamierza wykupić samochód na własność, to musi liczyć się z jej uiszczeniem. Płatność może odbyć się jednorazowo lub zostać rozłożona na raty.
Alternatywą jest wymiana auta na nowe. Dana osoba zyska więc znów pojazd z gwarancją producenta, minimalnym przebiegiem i czystą historią. Ruch ten nie oznacza konieczności sięgania po sporą gotówkę. Kierowca pozbywa się samochodu używanego przez 3-4 lata, ale nie musi się martwić formalnościami. Dealer odkupuje dotychczasowy pojazd klienta, który uzyskuje w ten sposób środki na ostatnią ratę i wpłatę początkową na nowy samochód. Decydując się na ten wariant, trzeba podjąć decyzję przed zakończeniem bieżącej umowy. Kolejna zostanie podpisana już na nowe auto. Warto przyjrzeć się zwłaszcza ofertom koncernów i producentów samochodowych. One mogą zaproponować najkorzystniejsze warunki finansowe oraz najprostsze procedury.
Można przypuszczać, że z czasem do Polski dotrą kolejne rozwiązania związane z finansowaniem samochodów. W USA i Europie Zachodniej jest testowany produkt, dzięki któremu kilka osób bierze wspólny leasing lub kredyt na zakup samochodu. Umowa szczegółowo określa terminy korzystania z samochodu przez poszczególnych klientów. Przykładowo pan Kowalski ma do dyspozycji auto od poniedziałku do czwartku, a pan Nowak od piątku do niedzieli. Każdy z nich opłaca raty proporcjonalne do okresu użytkowania samochodu.