Sport łagodzi samobójcze zapędy
W trakcie igrzysk olimpijskich spada liczba samobójstw. Szczególnie mężczyźni nie mają w tym okresie ochoty odbierać sobie życia, gdyż uważają go za czas pozytywny i jednoczący ludzi - wynika z badań brytyjskich i australijskich naukowców.
16.02.2004 | aktual.: 16.02.2004 15:26
Na takie wnioski pozwalają obliczenia ekspertów brytyjskiego University of Birmingham i australijskiego University of Sydney, którzy zbadali liczbę przypadków samobójstw w okresach, kiedy w różnych częściach świata organizowano igrzyska olimpijskie.
Pod uwagę brano liczbę aktów samobójczych wśród mieszkańców różnych rejonów Australii podczas Olimpiady w Sydney w roku 2000. Dane te porównano następnie z informacjami na temat liczby samobójstw na tych terenach w czasie, kiedy nie organizowano w Australii igrzysk olimpijskich oraz w latach, kiedy Olimpiady odbywały się w innych miejscach świata - w 1992 roku Barcelonie i w 1996 roku w Atlancie.
Jak ustalili naukowcy, w latach olimpijskich wskaźnik samobójstw wśród Australijczyków spadał. W roku Olimpiady w Sydney spadł nieco poniżej przeciętnego poziomu, wynosząc 12,5 na 100 tys. ludzi. W roku 1992 wskaźnik ten wynosił 12,9, a w 1996 - 13,3.
Wskaźniki samobójstw w "zwykłych" latach - jak wykazały wcześniejsze badania - pozostawały w Australii na tym samym poziomie przez większość roku, stopniowo wzrastając w okresie australijskiej wiosny, w październiku.
W roku, w którym organizowano Olimpiadę w Sydney, wskaźniki samobójstw zachowywały się jednak inaczej. Do września stopniowo malały, by gwałtownie wzrastać od momentu zakończenia igrzysk. W trakcie Olimpiady w Sydney najmniej aktów samobójczych odnotowano wśród australijskich mężczyzn w wieku od 55 do 64 lat.
Przyczyną spadku samobójstw w czasie igrzysk olimpijskich, według nadzorującej badania Louise Morganstein, może być m.in. angażowanie się we wspólne przygotowania, które dodawać ma pozytywnej energii oraz poczucie jednoczenia się ludzi. Dodatkowo pojawiają się nadzieje na lepsze życie w związku z poprawą sytuacji ekonomicznej w kraju w następstwie igrzysk olimpijskich.
Najsilniejszego bodźca do utrzymywania się przy życiu dostarcza atmosfera jednoczenia się ludzi we wspólnym, narodowym celu. "Jednym z niewielu czynników, znanych jako ograniczające liczbę samobójstw wśród ludzi, jest także wojna" - dodaje Louise Morganstein.