Trwa ładowanie...

Sporny meczet w stolicy miał stanąć już kilka lat temu

"Rzeczpospolita" ustaliła, że ośrodek muzułmański, którego budowa na warszawskiej Ochocie wywołuje gorące spory, miał powstać już kilka lat temu i w innym miejscu.

Share
Sporny meczet w stolicy miał stanąć już kilka lat temu
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d165rb6

Gazeta pisze, że w 2003 roku Uniwersytet Warszawski otrzymał od Arabii Saudyjskiej propozycję budowy Ośrodka Studiów Arabistycznych. Rozmowy toczyły się nieśpiesznie. Negocjacje weszły w fazę końcową na przełomie 2006 i 2007 roku.

Zaproponowano kilka lokalizacji - w tym najbardziej prawdopodobną na Powiślu w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej. Projekt rozbił się o prośbę fundatorów, by w budynku znalazł się meczet. Władze UW uznały, że tego warunku nie mogą spełnić - czytamy w "Rzeczpospolitej".

d165rb6

Po fiasku rozmów z Uniwersytetem propozycję sfinansowania budowy ośrodka przez saudyjskiego monarchę otrzymała Liga Muzułmańska. Ale procedury trwały długo, a Liga dostała pozwolenie na budowę i chciała je wykorzystać zanim się zdezaktualizuje. Znalazła więc fundatora. Nie wiadomo jednak kto nim jest. Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce Samir Ismail odmawia podania nazwiska. Wiadomo jedynie, że główny sponsor pochodzi z Arabii Saudyjskiej.

d165rb6

Podziel się opinią

Share
d165rb6
d165rb6
Więcej tematów