Trwa ładowanie...

Spór z Brukselą ws. praworządności. Sasin: Nie do takiej Unii wstępowaliśmy

Komisja Europejska zawnioskowała o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie lipcowego wyroku TSUE. - Widać wyraźnie, że w Europie dominuje nurt odejścia od prawa europejskiego na rzecz siły. My nie do takiej Unii Europejskiej wstępowaliśmy - przyznał we wtorek wieczorem wicepremier Jacek Sasin.

Spór z Brukselą ws. praworządności. Sasin: Nie do takiej Unii wstępowaliśmy Spór z Brukselą ws. praworządności. Sasin: Nie do takiej Unii wstępowaliśmy Źródło: Agencja Gazeta, fot: Maciek Jaźwiecki
d4in4qh
d4in4qh

Komisja Europejska wystąpiła we wtorek z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzerwaną działalność Izby Dyscyplinarnej. "Moim obowiązkiem jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane" - przekazał unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wtorkowy wniosek ma związek z lipcowym wyrokiem TSUE, który orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem, a rozwiązania przyjęte w 2017 roku nie spełniają "niezależności" i "bezstronności".

- To dosyć zdumiewająca sytuacja, bo my nie tak dawno temu przekazaliśmy nasze stanowisko w tej sprawie, naszą odpowiedź na te zarzuty sformułowane wobec naszego systemu sądownictwa - tłumaczył w "Gościu Wiadomości" wicepremier Jacek Sasin.

- Nasze zdanie oparte jest o logikę, ale także o prawo i o to, jak te kwestie funkcjonują również w innych krajach europejskich. Mimo to wciąż podważane jest przez Komisję Europejską. To z jednej strony dziwi, ale też niepokoi. (...) My oczywiście nie odpuścimy, bo musimy bronić naszej polskiej suwerenności - przekonywał minister aktywów państwowych.

Jak przekonywał Sasin, "widać wyraźnie, że w Europie dominuje nurt odejścia od prawa europejskiego na rzecz siły". - My nie do takiej Unii Europejskiej wstępowaliśmy. Wstępowaliśmy do UE, która szanuje odrębność państw, ich jurysdykcję, szanuje również traktaty europejskie - oświadczył polityk.

d4in4qh

- Przed nami bardzo mocna walka o to, aby Unia Europejska wróciła do tych zasad, które ją ukształtowały i powodowały, ze była tak wartościowym tworem. (...) My reformę sądownictwa próbujemy prowadzić, odkąd Zjednoczona Prawica sprawuje w Polsce władzę - przekazał członek rządu.

- To się odbywa niestety z ogromnymi perturbacjami, które wynikają zarówno z układu sił parlamentarnych, rozmów z prezydentem, jak i naszych relacji z instytucjami europejskimi. To niezwykle komplikuje sytuację, ale my od determinacji, aby tę reformę przeprowadzić, nie odstępujemy i będziemy w najbliższym czasie proponować kolejne rozwiązania - przyznał na antenie TVP Info Sasin.

Będą kary finansowe dla Polski? "Nie możemy się zgodzić". Michał Wójcik wylicza argumenty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4in4qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4in4qh
Więcej tematów