Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Spór wokół TK. Apel polskich prawników do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło

• Zrzeszenie Prawników Polskich apeluje do prezydenta i premier • Wzywają Dudę do zaprzysiężenia trzech sędziów TK • Oczekują, że Szydło opublikuje treść wyroku Trybunału z 9 marca • "Prawo (...) nie może być nadużywane przez żadną partię polityczną" • Piszą także o "próbie obalenia porządku prawnego RP" • Treść uchwały Stowarzyszenia opublikował na Twitterze Adam Bodnar
Share
Spór wokół TK. Apel polskich prawników do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Kuba Atys
d1h2eqr

"Wzywamy prezydenta do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowo wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji w październiku 2015 roku, a Prezesa Rady Ministrów do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku" - czytamy w Uchwale ogólnopolskiego stowarzyszenie prawników.

"Zrzeszenie Prawników Polskich, skupiające przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych, stojąc na straży praworządności i demokracji, wyraża najwyższe zaniepokojenie i sprzeciw wobec instrumentalnego stosowania i nadużywania prawa oraz obniżania pozycji i prestiżu najważniejszych autorytetów i instytucji prawnych, których dopuszczają się przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej" - napisano w uchwale, która została przyjęta podczas VI ogólnopolskiej konferencji prawników w Kołobrzegu.

Treść uchwały umieścił na Twitterze Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zrzeszenie Prawników Polskich skupia ok. 800 członków.

"Konstytucja RP jest ustawą dobrą, albowiem jest zwięzła, zrozumiała i nie powinna być ona zmieniana, a Trybunał Konstytucyjny winien pozostać jej strażnikiem" - pisze Stowarzyszenie.

d1h2eqr

"Prawo (...) nie może być nadużywane przez żadną partię polityczną, a zasada trójpodziału władzy musi być bezwzględnie akceptowana i stosowana" - zaznacza w uchwale ZPP.

Zaznaczają także, że nie wyrażają zgody na "doraźne i chaotyczne zmiany systemu prawnego, ograniczenie roli TK, czy też próby naruszenia niezależności sądów i niezawisłość sędziów", gdyż godzą one w fundamenty RP.

Zrzeszenie Prawników Polskich pisze także o "próbach obalenia porządku prawnego RP opartego na obowiązującej Konstytucji" i w związku z tym oczekuje "od posłów, senatorów, rządu oraz prezydenta akceptowania i stosowania prawa" i zaprzestania podobnych działań.

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów