Trwa ładowanie...
dzpqj62
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Spór w koalicji rządowej o uchodźców: CSU krytykuje Merkel

W koalicji rządowej w Niemczech nasila się spór na tle stosunku do uchodźców. Premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) skrytykował kanclerz Angelę Merkel za decyzję o przyjęciu azylantów syryjskich z Węgier. W Berlinie obradują w niedzielę liderzy koalicji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźca ze zdjęciem Angeli Merkel na dworcu w Monachium
Uchodźca ze zdjęciem Angeli Merkel na dworcu w Monachium (PAP/EPA, Fot: SVEN HOPPE)
dzpqj62

- Republika Federalna Niemiec, będąca tylko jednym z 28 krajów Unii Europejskiej, nie może na dłuższą metę przyjmować niemal wszystkich uchodźców. Żadne społeczeństwo tego nie wytrzyma - powiedział Seehofer, który jest też przewodniczącym bawarskiej CSU, w Rott am Inn.

Polityka wobec uchodźców jest tematem rozpoczętego wieczorem spotkania w urzędzie kanclerskim w Berlinie. Oprócz Seehofera biorą w nim udział Merkel i szef SPD Sigmar Gabriel. CDU, CSU i SPD tworzą od grudnia 2013 roku koalicyjny rząd Angeli Merkel.

Premier Bawarii ostrzegł, że jednym ze skutków niekontrolowanego napływu obcokrajowców może być wzrost poparcia dla ugrupowań skrajnie prawicowych. - Będziemy mogli powstrzymać wzrost demokratycznego poparcia dla prawicy tylko wtedy, gdy sami będziemy troszczyć się o problemy i obawy obywateli - powiedział Seehofer.

dzpqj62

Sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer poinformował, że władze CSU uznały decyzję Merkel o przyjęciu uchodźców jednomyślnie za "błędny sygnał". Bawarska partia domaga się wywarcia silniejszego nacisku na partnerów z UE, aby skłonić ich do zaakceptowania obowiązkowych kwot uchodźców.

W sobotę postawę Merkel krytykował szef MSW Bawarii Joachim Herrmann.

Decyzje o przyjęciu azylantów bez rutynowych procedur biurokratycznych podjęli w nocy z piątku na sobotę Merkel i kanclerz Austrii Werner Faymann.

Decyzja ta była reakcją na marsz tysięcy migrantów z Budapesztu, gdzie od wielu dni koczowali na dworcu kolejowym Keleti, w kierunku Austrii. Berlin i Budapeszt podkreślają, że była to jednorazowa akcja spowodowana nadzwyczajną sytuacją.

dzpqj62

Od soboty do Niemiec przyjechało pociągami z Austrii 13 tys. azylantów, w większości Syryjczyków.

Liczba uchodźców, którzy starają się o azyl w Niemczech, ma w tym roku przekroczyć 800 tys. Niektórzy politycy mówią nawet o milionie azylantów.

Z Berlina Jacek Lepiarz

dzpqj62

Podziel się opinią

Share

dzpqj62

dzpqj62
Więcej tematów