Trwa ładowanie...
wrocław
11-05-2015 13:27

Społeczny rzecznik pieszych zajmie się problemami w poruszaniu się po Wrocławiu

We Wrocławiu pojawi się nowa osoba zajmująca się sprawami ruchu pieszego – Społeczny Rzecznik Pieszych. To obywatelska inicjatywa, która ma przyspieszyć tempo zmian w tej kwestii.

Społeczny rzecznik pieszych zajmie się problemami w poruszaniu się po WrocławiuŹródło: Facebook, fot: Pieszy Wrocław
d43vhqb
d43vhqb

W lutym 2015 r. we Wrocławiu, jako pierwszym mieście w Polsce, pojawiło się w urzędzie miejskim stanowisko oficera pieszego, czyli kierownika projektu rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego. Został nim dotychczasowy pracownik Biura Rozwoju Gospodarczego, Tomasz Stefanicki. Tuż po wyborze, w rozmowie z Wirtualną Polską oficer pieszy podkreślał, że pierwszym zadaniem będzie opracowanie diagnozy problemów ruchu pieszego.

Stowarzyszenie „Akcja Miasto” uważa jednak, że tempo zmian i działań mających poprawić jakość ruchu pieszego we Wrocławiu jest zbyt wolne i ponadto oficer pieszy zajmuje się sprawami przestrzeni publicznej, a nie transportu. Stąd zdecydowano, że powołany zostanie społeczny rzecznik pieszych.

- W mediach często ma miejsce dyskusja na temat komunikacji zbiorowej, samochodów i rowerów. Choć każdy z nas chodzi po Wrocławiu, to brakuje debaty o ruchu pieszym. Chcemy to zmienić – mówi Aleksandra Zienkiewicz, pierwszy wrocławski społeczny rzecznik pieszych. Rzecznik zajmie się także kwestiami bezpieczeństwa pieszych oraz problemów w ich poruszaniu się po mieście.

- Dziś ludzie starsi nie mogą spokojnie przejść po pasach, bo w połowie drogi zapala się czerwone światło, czas oczekiwania na zielone jest na niektórych przejściach za długi, chodniki są zastawione samochodami, a przy remontach ruch pieszy jest całkowicie zapomniany. Poruszanie się pieszo po Wrocławiu nie jest zbyt atrakcyjnym sposobem poruszania się. Ponadto, trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć liczbę i skutki wypadków na wrocławskich drogach, za które bardzo często odpowiada infrastruktura - tłumaczy Zienkiewicz.

d43vhqb

Jak podkreślają aktywiści ze Stowarzyszenia „Akcja Miasto”, powołanie społecznego rzecznika pieszych to też odpowiedź na słowa oficera pieszego, który stwierdził, że motorem zmian muszą być mieszkańcy miasta i nie można liczyć na to, że zmiany dokonają się same. Z rzecznik można kontaktować się za pośrednictwem strony Pieszy Wrocław na Facebooku lub mailowo pod adresem piesi@akcjamiasto.org. W najbliższym czasie ma zostać stworzona ankieta, której celem jest zdobycie wiedzy o najważniejszych problemach pieszych we Wrocławiu. W lecie Akcja Miasto przedstawi raport dotyczący ruchu pieszego we Wrocławiu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d43vhqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43vhqb
Więcej tematów