Trwa ładowanie...

Społeczny komitet bierze się za rozbiórki pomników UPA. "Przygotowujemy kolejne takie akcje"

Kolejne rozbiórki pomników upamiętniających UPA w Polsce to kwestia czasu. Na Podkarpaciu właśnie zawiązano komitet, który chce pozbyć się ze swojego regionu pozostałych nielegalnych budowli tego typu. Inicjatywie przewodzi działacz Ruchu Narodowego.

Share
Społeczny komitet bierze się za rozbiórki pomników UPA. "Przygotowujemy kolejne takie akcje"
Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d39ojjd

- Nasz główny cel to usunięcie z przestrzeni publicznej na Podkarpaciu wszystkich banderowskich, nielegalnych upamiętnień - mówi w rozmowie z nowiny24.pl Marek Kulpa, przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Komitet jest inicjatywą środowisk narodowo-patriotycznych. Powołano go kilka dni temu. Jego przewodniczący pełni również funkcję prezesa podkarpackiego regionu Ruchu Narodowego.

d39ojjd

Hruszowice były tylko początkiem

Sprawa pomników upamiętniających banderowców stała się głośna, kiedy w podkarpackich Hruszowicach kilkanaście dni temu rozebrano nielegalnie postawiony pomnik ku czci UPA.

- Przygotowujemy kolejne takie akcje. Myślę, że w najbliższej przyszłości sfinalizujemy dwie rozbiórki. Dbamy o to, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem - zaznacza Kulpa.

Ukraina zareagowała niemal od razu

Mimo tych zapewnień i legalności rozbiórki pomnika w Hruszowicach, Ukraina nie zgadza się na takie działania. O załagodzenie napiętej sytuacji zaapelował polski IPN.

Źródło: nowiny24.pl

d39ojjd

Podziel się opinią

Share
d39ojjd
d39ojjd
Więcej tematów