Trwa ładowanie...
d2j15rg

Społeczny komitet bierze się za rozbiórki pomników UPA. "Przygotowujemy kolejne takie akcje"

Kolejne rozbiórki pomników upamiętniających UPA w Polsce to kwestia czasu. Na Podkarpaciu właśnie zawiązano komitet, który chce pozbyć się ze swojego regionu pozostałych nielegalnych budowli tego typu. Inicjatywie przewodzi działacz Ruchu Narodowego.
Share
Pozostałości po zdemontowanym pomniku UPA w Hruszowicach
Pozostałości po zdemontowanym pomniku UPA w HruszowicachŹródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2j15rg

- Nasz główny cel to usunięcie z przestrzeni publicznej na Podkarpaciu wszystkich banderowskich, nielegalnych upamiętnień - mówi w rozmowie z nowiny24.pl Marek Kulpa, przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Komitet jest inicjatywą środowisk narodowo-patriotycznych. Powołano go kilka dni temu. Jego przewodniczący pełni również funkcję prezesa podkarpackiego regionu Ruchu Narodowego.

d2j15rg

Hruszowice były tylko początkiem

Sprawa pomników upamiętniających banderowców stała się głośna, kiedy w podkarpackich Hruszowicach kilkanaście dni temu rozebrano nielegalnie postawiony pomnik ku czci UPA.

- Przygotowujemy kolejne takie akcje. Myślę, że w najbliższej przyszłości sfinalizujemy dwie rozbiórki. Dbamy o to, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem - zaznacza Kulpa.

Ukraina zareagowała niemal od razu

Mimo tych zapewnień i legalności rozbiórki pomnika w Hruszowicach, Ukraina nie zgadza się na takie działania. O załagodzenie napiętej sytuacji zaapelował polski IPN.

Źródło: nowiny24.pl

d2j15rg

Podziel się opinią

Share
d2j15rg
d2j15rg
Więcej tematów