RegionalneWarszawaSpołecznicy apelują: Ratujmy powojenne zabytki [INTERAKTYWNA MAPA]

Społecznicy apelują: Ratujmy powojenne zabytki [INTERAKTYWNA MAPA]

"Oddanie deweloperom do ich pełnej dyspozycji wartościowych obiektów architektonicznych skutkuje zaniechaniem jakichkolwiek prac konserwatorskich"

Społecznicy apelują: Ratujmy powojenne zabytki [INTERAKTYWNA MAPA]

Organizacje Miasto Jest Nasze, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz inicjatywa Tu było Tu stało przedstawiły w Muzeum Sztuki Nowoczesnej 1 marca 2016 list otwarty dotyczący ochrony powojennych zabytków Warszawy. Jest to apel o podjęcie pilnych działań do wszystkich instytucji kształtujących kierunek ochrony zabytków w stolicy: władz Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Sygnatariusze listu wskazują w nim na dramatyczny w skutkach brak polityki w zakresie ochrony zabytków architektury powojennego modernizmu oraz wieloletnie zaniedbania w tej kwestii. Skutkiem tego stanu rzeczy są wyburzenia obiektów uznanych powszechnie za wartościowe oraz zagrożenie tych, które jeszcze nie zostały gruntownie przebudowane czy rozebrane. Architektura powojennego modernizmu powinna być wpisana w ogół dziedzictwa kulturowego stolicy i pilnie objęta kompleksową i przemyślaną ochroną.

"Nie można pozwolić na to, aby państwo, naród, a przede wszystkim miasto, które utraciło tak wiele ze swojego dziedzictwa kulturowego podczas ostatniej wojny, traktowało z należytą uwagą jedynie rekonstrukcje i nieliczne, oryginalne przedwojenne zabytki, a kompletnie pomijało część dziedzictwa powstałą w wyniku projektowania i budowy miasta od zera po 1945 roku. Nie można pozwolić na to, aby w przypadku dziedzictwa powojennego, tych strat dokonywał podmiot, który faktycznie powinien mieć je w opiece i który jest za nie odpowiedzialny. W końcu, nie można też pozwolić na to, aby przyszłe pokolenia patrzyły na dorobek czasów powojennych tylko przez pryzmat przykładów architektury gorszej jakościowo, powstającej według projektów typowych, czy wynikających z niedoborów finansowych i materiałowych gospodarki poprzedniego ustroju. Najlepsze obiekty powojennego modernizmu powinny bezwzględnie zostać objęte opieką konserwatorską, gdyż tylko w taki sposób możemy zachować to, co w nich najcenniejsze – stosunek bryły do
przestrzeni i sposób jej kształtowania. W rzeczywistości, oddanie deweloperom do ich pełnej dyspozycji wartościowych obiektów architektonicznych skutkuje zaniechaniem jakichkolwiek prac konserwatorskich, które stoją w naturalnej sprzeczności z rachunkiem ekonomicznym, jaki kieruje inwestorem" - czytamy w liście.

Mapa przyszłych zabytków

Apel o pilne wprowadzenie zmian systemowych poparła do tej pory niemal setka autorytetów nie tylko ze środowiska warszawskiego, związanych zawodowo z konserwacją zabytków, historią sztuki, czynnych architektów, literatów oraz varsavianistów.

Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków przedstawił dziś listę obiektów w Warszawie, które powinny znaleźć sie pod ochroną. Na debacie, która odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozmawiano m.in. o powojennym modernizmie. Poniżej mapa, przygotowana przez zespół Gazety Stołecznej, na której znajdziemy 53 obiekty i zespoły urbanistyczne, które powinny znaleźć się w Gminnej Ewidencji Zabytków (obiekty w kolorze czerwonym).

Znajdziemy na niej takie obiekty, kawiarnia "Rozdroże"w Alejach Ujazdowskich, pawilon Syreniego Śpiewu, pawilon Emilia czy Dom Przedpogrzebowy na Powązkach Wojskowych.

Obraz
zabytkizabytekkonserwator zabytków
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (0)