PolskaSpółdzielcy na swoim

Spółdzielcy na swoim

"Nasz Dziennik" pisze o przygotowywanej
przez posłów nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zmiany powinny w krótkim czasie doprowadzić do masowego
uwłaszczenia spółdzielców. Ustawa ma być gotowa w marcu.

Spółdzielcy na swoim
Źródło zdjęć: © AFP

21.12.2006 03:15

Projekt przewiduje m.in. spłatę umorzonego kredytu w kwocie nominalnej, zakaz pobierania przez spółdzielnię dodatkowych opłat za remonty czy modernizację.

"Nasz Dziennik" podaje, że w nowej wersji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zlikwidowana zostanie też możliwość ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Oznacza to, że spółdzielnie nie będą mogły podpisywać nowych umów w tym zakresie. Wszystkie stare umowy pozostaną w mocy. Posłowie chcą w ten sposób odciąć zarządom spółdzielni możliwość dalszego utrzymywania w zależności ludzi, którzy w pełni spłacili koszty budowy swoich mieszkań, a mimo to nadal nie są ich właścicielami.

Gazeta pisze, że zarządy wykorzystują dotychczasowe przepisy do wywierania presji na lokatorów, aby odstąpili od przekształcenia prawa do lokalu w odrębną własność i zamiast tego nabyli mieszkanie tzw. spółdzielcze własnościowe.

Straszą, że przy ewentualnej sprzedaży takiego mieszkania spółdzielcy będą musieli zapłacić większy podatek niż przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego - mówi poseł Gabriela Masłowska (Koło Poselskie Ruch Ludowo-Chrześcijański). To nie jest prawda. Jest taki sam podatek dochodowy w obu wypadkach i to zostanie utrzymane - dodaje.

Są też duże szanse - informuje dziennik - że podkomisja pracująca nad nowelizacją zaakceptuje rozwiązanie, które uniezależnia koszty ponoszone przez lokatorów chcących nabyć odrębną własność od komercyjnej ceny mieszkania. Większość posłów chce, aby lokatorzy spłacali tylko nominalną wartość umorzenia kredytu przez państwo, a nie jak dotąd - różnicę między wartością rynkową mieszkania a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym pomniejszoną o ustawową bonifikatę. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)