Specustawa o pomocy dla Ukraińców. Kontrowersyjny przepis odrzucony przez sejmową komisję
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła we wtorek poprawkę Koalicji Obywatelskiej, która usuwa zapisany w projekcie specustawy o pomocy dla Ukraińców przepis dotyczący bezkarności za niegospodarność w walce z epidemią koronawirusa.
Specustawa w sprawie ukraińskich uchodźców zakłada, że każdy Ukrainiec, który wjechał do Polski po 24 lutego br., będzie mógł pozostać tu legalnie przez 18 miesięcy. Szykowane są też zmiany w prawie, dzięki którym obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z usług publicznych, w tym m.in. z polskiej służby zdrowia.
"W projekcie specustawy uchodźczej ostatecznie zaszyta została bezkarność za niegospodarność związaną z pandemią COVID-19. Niech mi ktoś powie, że kontratyp covidowy jest niezbędny do pomocy uciekającym przed wojną ludziom" - przekazał w mediach społecznościowych dziennikarz WP Patryk Słowik.
Przypomnijmy: przepis wzbudził duże kontrowersje już na początku 2020 roku, kiedy to umieszczono go w projekcie nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Przygotowane zapisy przewidywały m.in., że przestępstwem nie będzie działanie, które narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, ale było podjęte w celu przeciwdziałania COVID-19.
Pomoc dla Ukraińców. Sejmowa komisja zdecydowała ws. specustawy
Projektem ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy zajmowała się we wtorek Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Katarzyna Piekarska w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej zgłosiła poprawkę zakładającą wykreślenie art. 71 ze specustawy. To właśnie w tym artykule zawarto przepis gwarantujący funkcjonariuszom publicznym bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi w kilku przypadkach, w tym m.in. w czasie pandemii.
- O ile urzędnik może mieć wyłączoną odpowiedzialność karną, to zarówno w czasie trwania klęski żywiołowej, czy zagrożenia epidemicznego zwykły obywatel, który nie przestrzega prawa, jest normalnie karany. On nie ma w tej nadzwyczajnej sytuacji wyłączonej odpowiedzialności - przekonywała Piekarska.
Ostatecznie poprawka KO została przyjęta. Opowiedziało się za nią 20 posłów, 18 było przeciw. Uwagi do art. 71 miało także sejmowe biuro legislacyjne.
Przeczytaj również:
Zobacz też: 13. dzień agresji Rosji na Ukrainę. "Putin lekceważył ten naród i nie doceniał go"