Specjalny program dla niepełnosprawnych od grupy TP
Grupa TP stworzyła program, który umożliwia korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym ruchowo, wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Dla osób unieruchomionych przez chorobę czy wypadek może stać się szansą na kontakt ze światem. „b-Link" będzie dostępny na zasadach OpenSource, co umożliwi jego dalszy rozwój przez społeczność internetową.
05.11.2009 | aktual.: 05.11.2009 12:25
- Bardzo ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa możliwość kontaktu z otoczeniem. Tak prosta sprawa jak napisanie i wysłanie maila może stanowić barierę nie do pokonania. Dlatego opracowaliśmy program b-Link, który może pomóc osobom poszkodowanym przez los zmienić swoje życie na lepsze - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Pionu Centrum Badawczo - Rozwojowe Telekomunikacji Polskiej. Korzystanie z komputera z pomocą b-Link nie wymaga zdolności technicznych czy skomplikowanego sprzętu - wystarczy komputer i kamera internetowa. Przy podłączaniu i ustawieniu kamery, a także instalacji programu b-Link niezbędna jest pomoc osoby sprawnej. Później jednak z programu może już samodzielnie korzystać osoba niepełnosprawna.
Jak działa b-link? Oprogramowanie b-link za pomocą dołączonej dowolnej kamery internetowej ustala pozycje oczu, a następnie śledzi ruchy powiek. Specjalne algorytmy przetwarzają sygnał umożliwiając sprawne kierowanie komputerem np. przeglądarką internetową czy edytorem tekstu.
Odpowiednio ustawiona kamera po wykryciu twarzy użytkownika i ustaleniu pozycji oczu, śledzi je i wykrywa mrugnięcia sterujące. W ten sposób, wyłącznie za pomocą mrugnięć można m.in. przeglądać strony internetowe, korzystać z takich programów jak Word Pad, MS Word czy MS Outlook, włączać i wyłączać dźwięk oraz wyłączać komputer.
b-Link można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych TP i Orange. Można tu znaleźć również film instruktażowy ułatwiający rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia. Grupa TP udostępniła program na zasadach OpenSource - umożliwi to jego dalsze doskonalenie. Wszystkie materiały źródłowe programu znajdują się pod adresem http://sourceforge.net/. Dystrybucja programu na zasadach OpenSource daje polskim programistom możliwość modyfikowania i udoskonalania programu, a także jego dostosowywanie do specyficznych wymogów. Pokazuje to także otwartość grupy TP.
Autorem pierwotnej koncepcji programu jest dr Aleksandra Królak, z Politechniki Łódzkiej. Dzięki Grupie TP możliwa była realizacja pomysłu. Jednocześnie dzięki temu, że w testach uczestniczyły również osoby niepełnosprawne, możliwe było maksymalne dostosowanie programu do ich potrzeb.
Nieocenioną zaletą programu b-link jest możliwość pracy z edytorem tekstu. Osoby niepełnosprawne mogą teraz bezproblemowo utworzyć dowolne dokumenty tekstowe.