Trwa ładowanie...

Specjalnie posiedzenie Prezydium Sejmu w sprawie Ukrainy

W związku z wydarzeniami w Kijowie marszałek sejmu Ewa Kopacz zwołała specjalnie posiedzenie Prezydium Sejmu. W spotkaniu mają uczestniczyć wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Specjalnie posiedzenie Prezydium Sejmu w sprawie UkrainyŹródło: PAP/EPA, fot: Zurab Kurtsikidze
d3xej8e
d3xej8e

Kopacz poinformowała, że do sejmu wpłynął projekt PiS uchwały ws. sytuacji na Ukrainie. Wstępnie rozmawiały już o nim rano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Marszałek poinformowała, że o godz. 10.30 odbędzie się spotkanie Prezydium Sejmu z Pełczyńską-Nałęcz, jak również z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Olafem Osicą i przedstawicielami tego ośrodka. Dodała, że w spotkaniu mogą też uczestniczyć przedstawiciele Konwentu Seniorów, jeśli "będą mieli czas i ochotę".

d3xej8e

W projekcie uchwały PiS podkreślono, że "wbrew nadziejom Polaków reprezentujących różne poglądy polityczne, w ostatnich dniach, w centrum Kijowa doszło do gwałtownych i dramatycznych rozruchów z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy". Jak przypomniano, "zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, organizowania się i inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z demokratycznym społeczeństwem obywatelskim Ukrainy, a w szczególności ze wszystkimi osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Sejm RP potępia każdą formę siłowej konfrontacji z wolnością i prawami obywatelskimi, a szczególnie tłumienie na Ukrainie prawa do pokojowych demonstracji i wolności słowa" - napisano w projekcie PiS.

W projekcie znalazło się też wezwanie, by rząd podjął kroki "w kierunku zastosowania sankcji odnoszących się bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za represje wobec demokratycznej opozycji na Ukrainie". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów RP do podjęcia działań na rzecz powstania międzynarodowej strategii wsparcia na rzecz demokratycznej i wolnej Ukrainy oraz przygotowania programu takich działań w Polsce" - czytamy w projekcie.

"Sejm RP wyraża nadzieje, że Ukraina pozostanie w rodzinie demokratycznych państw w sposób suwerenny kształtujących swoje międzynarodowe relacje zgodnie z aktem końcowym KBWE. Liczymy, że władze Ukrainy zasiądą do rozmów z wyrażającymi wolę protestujących obywateli przedstawicielami opozycji oraz zrezygnują ze ścieżki konfrontacji ze społeczeństwem obywatelskim, a w szczególności z użycia represji wobec demonstrantów zgromadzonych na kijowskim Majdanie" - napisano w projekcie PiS

d3xej8e

Dramatyczne sceny na ulicach Kijowa. Są ofiary śmiertelne

Dwie osoby zginęły od ran postrzałowych w pobliżu barykad w Kijowie, gdzie od ponad dwóch dni trwają walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na źródła medyczne.

Cytowany przez agencję lekarz Ołeh Bondar potwierdził, że mężczyźni zginęli od ran postrzałowych, ale nie sprecyzował, czy była to ostra amunicja czy gumowe kule.

Agencja AP zastrzega, że nie jest jasne, czy wśród tych dwóch ofiar jest człowiek, którego śmierć potwierdziły wcześniej MSW Ukrainy i służby medyczne

Teraz media ukraińskie, rosyjskie i niemieckie podają, że zginęła jeszcze jedna osoba.

d3xej8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xej8e
Więcej tematów