ŚwiatSpada poparcie dla konstytucji UE

Spada poparcie dla konstytucji UE

28.04.2005 12:40

Od lutego do kwietnia br. grupa zwolenników
unijnej konstytucji zmalała z 64% do 56%, a odsetek jej
przeciwników zwiększył się z 7% do 15% - wynika z
kwietniowego sondażu CBOS.

Mniej osób zapowiada udział w referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE - odsetek ten zmniejszył się z 66% w lutym do 58 proc. w kwietniu. Na pewno zamierza głosować 32% (w lutym odsetek ten wyniósł 42%).

24% respondentów odpowiedziało, że raczej weźmie udział w głosowaniu, 15% - raczej nie, a 14% - na pewno nie.

Głosować zamierza 89% badanych z wyższym wykształceniem, 68% ze średnim, 52% - z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz 40% - z podstawowym.

Udział w referendum deklaruje 67% zwolenników UE oraz 39% jej przeciwników.

Jedynie 7% respondentów deklaruje, że bardzo interesuje się unijną konstytucją. 32% trochę interesuje się tym dokumentem. Odsetek niezbyt zainteresowanych oraz zupełnie niezainteresowanych wyniósł 58%.

47% osób zamierzających poprzeć konstytucję UE tłumaczy swą decyzję przede wszystkim poparciem dla członkostwa Polski w UE. 23% kieruje się obawą, że odrzucenie konstytucji może mieć negatywne skutki dla Polski. 12% uważa, że Traktat poprawi funkcjonowanie Unii, a 15% motywuje poparcie przekonaniem, że konstytucja zawiera korzystne rozwiązania dla Polski.

44% zamierzających głosować przeciwko konstytucji uważa, że zawiera ona niekorzystne rozwiązania dla Polski. 25% twierdzi, że nie poprze konstytucji UE ze względu na brak w niej odniesienia do tradycji chrześcijańskich. 14% motywuje swą decyzję niezadowoleniem z członkostwa w UE, a 13% brakiem akceptacji proponowanego w konstytucji modelu integracji europejskiej.

Tylko 13% Polaków uważa, że ma wystarczającą wiedzę, by podjąć właściwą decyzję w referendum. 78% uważa, że ma niewystarczającą wiedzą na temat Traktatu.

61% pytanych uważa, że do podjęcia właściwej decyzji w sprawie poparcia konstytucji UE potrzebna jest znajomość jej przepisów. 26% twierdzi, że by podjąć właściwą decyzję wystarczą opinie kompetentnych osób, do których mamy zaufanie.

W kwietniu utrzymywało się bardzo duże poparcie dla członkostwa Polski w UE - 77%. Odsetek przeciwników obecności Polski w Unii wyniósł 15%.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2, 9-10 kwietnia 2005 roku na reprezentatywnej próbie losowej 1100 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także