Trwa ładowanie...
dnkjn6s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

SP: grupy interesów osłabiają Polskę; potrzebna nowa konstytucja

Grupy interesów osłabiają Polskę - przekonywał rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. Według niego wzmocnić kraj może tylko wprowadzenie nowej konstytucji, której projekt przygotowała SP; zakłada on m.in. wzmocnienie władzy prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Patryk Jaki
Patryk Jaki (PAP, Fot: Rafał Guz)
dnkjn6s

- Już Hugo Kołłątaj, którego prace były podstawą Konstytucji 3 maja, mówił, że grupy interesów osłabiają Polskę. One osłabiają ją i dziś, wystarczy wspomnieć "infoaferę" i aferę Amber Gold. Dlatego trzeba wzmocnić Polskę dając jej nową konstytucję - podkreślił Jaki.

W oce­nie posła SP, Pol­ska jest dziś "sko­lo­ni­zo­wa­na" przez grupy in­te­re­sów i koterie - do­kład­nie tak samo, jak 223 lata temu.

Polityk przekonywał, że tylko wzmocnienie władzy wykonawczej może pomóc Polsce, której władze są dziś - jego zdaniem - "rozmemłane". Wskazywał w tym kontekście przykład Stanów Zjednoczonych jako silnego państwa w systemie prezydenckim.

dnkjn6s

Rzecznik SP przypomniał, że jego partia przygotowała w ubiegłym roku projekt konstytucji. Przewiduje on m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego, a w połowie kraju - jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu, a także likwidację senatu, zmniejszenie o połowę liczby posłów, zniesienie immunitetu parlamentarzystów, reformę systemu sądownictwa oraz wzmocnienie roli referendum.

W projekcie ustawy zasadniczej SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

- Mamy takie hasło: nowa konstytucja albo śmierć - dodał Jaki. Poinformował też, że jego partia w poniedziałek zgłosi ponownie do laski marszałkowskiej wniosek o powołanie sejmowej komisji konstytucyjnej. Poprzedni wniosek w tej sprawie został złożony blisko rok temu.

dnkjn6s

Podziel się opinią

Share

dnkjn6s

dnkjn6s
Więcej tematów