Trwa ładowanie...
d17uxxn

Sondaż. Zaskakujący zwycięzca II tury wyborów prezydenckich

Andrzej Duda pokonany w II turze wyborów prezydenckich? Zdaniem socjologów z IBSP to możliwe rozwiązanie. Z przeprowadzonego przez nich sondażu wynika, że obecnie urzędującego prezydenta mógłby pokonać Rafał Trzaskowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda mógłby przegrać z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze wyborów prezydenckich
Andrzej Duda mógłby przegrać z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze wyborów prezydenckich (Agencja Gazeta/East News)
d17uxxn

Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP) na zlecenie portalu radiozet.pl zapytał respondentów o kilka wariantów wyborów prezydenckich. Najbliższe odbędą się za nieco ponad rok - w maju 2020.

Sondaż wykazał 38,8 proc. poparcia dla obecnie urzędującego prezydenta. Andrzej Duda wygrywa tym samym z Donaldem Tuskiem (który jeszcze nie ogłosił zamiaru kandydowania) o 1 proc. wskazań ankietowanych. Trzecie miejsce - 8,9 proc. - zdobył Robert Biedroń.

II tura nie dla Dudy

d17uxxn

Poparcie dla Tuska zdecydowanie wzrosłoby w drugiej turze. Pojedynek między obecnym szefem Rady Europy a urzędującym prezydentem rozstrzygnąłby się na korzyść pierwszego. Z sondażu wynika, że Tusk pokonałby Dudę 52,9 do 45,3 proc.

Zaskoczeniem jest wynik innego hipotetycznego pojedynku. Gdyby rywalem Andrzeja Dudy byłby Rafał Trzaskowski, również nie stałby na straconej pozycji. Mało tego, z w sondażu uzyskał on 49,3 proc. wskazań, a obecny prezydent 47,9.

Czytaj też: Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska wygrywa na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie
Donald Tusk kontra Andrzej Duda. Sondaż

"Czysta publicystyka"

Łukasz Pawłowski z portalu stanpolityki.pl, który opublikował sondaż (należy do tej samej grupy badawczej, co IBSP), zastrzegł, że takie zestawienie drugiej tury wyborów prezydenckich "to czysta publicystyka" - czytamy na wyborcza.pl. Radosław Poszwiński z TVP Info zwraca uwagę, że Pawłowski to były kandydat Platformy Obywatelskiej, przez co sondaż może nie być wiarygodny.

d17uxxn

Zobacz także: Trzaskowski ostro o TVP. "Brakuje mi cenzuralnych słów"

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 31 stycznia-6 lutego, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną kwotwo-losowo wybraną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!

d17uxxn

Podziel się opinią

Share

d17uxxn

d17uxxn
Więcej tematów