Trwa ładowanie...
d6svnkv

Sondaż ws. "tarczy antykryzysowej". Co najbardziej doceniają Polacy?

Państwowe dopłaty do pensji pracowników - to ten element zaproponowanej przez rząd "tarczy antykryzysowej" najbardziej podoba się Polakom. W najnowszy sondażu wskazało go aż 46,8 proc. ankietowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Tarcza antykryzysowa". Polacy zabrali głos.
"Tarcza antykryzysowa". Polacy zabrali głos. (Getty Images)
d6svnkv

W związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa, rząd Mateusza Morawieckiego przygotował projekt "tarczy antykryzysowej". W sumie politycy chcą na niego przeznaczyć 212 mld zł. United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" poprosiło Polaków, by wskazali po trzy najlepsze - ich zdaniem - rozwiązania z "tarczy antykryzysowej".

Największa grupa - bo niemal co drugi pytający - wskazała państwowe dopłaty do pensji pracowników dla utrzymania miejsc pracy. Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, rozwiązanie to ma polegać na dopłaceniu "do pensji pracowników do 40 procent średniego wynagrodzenia wszystkim firmom, które utrzymają miejsca pracy".

"37,5 proc. badanych jako ważne uznało także proponowane przez rząd odroczenie lub rozłożenie na raty składek ZUS bez opłat. Niewiele mniej - bo 36,8 proc. - wybrało odroczenie rat kredytów hipotecznych" - informuje RMF FM.

d6svnkv

Na kolejnych miejscach znalazły się: wydłużenie terminów administracyjnych (28,6 proc.), odroczenie płatności za gaz i prąd (25,1 proc.), dłuższy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci (24,8 proc.), jednorazowa pożyczka 5 tys. zł dla małych firm (15,4 proc.).

11,6 proc. ankietowanych nie było w stanie wybrać najlepszych propozycji.

Przypomnijmy, że rządowy projekt "tarczy antykryzysowej" Sejm ma rozpatrywać już w piątek. Posiedzenie będzie jednodniowe. Projekt zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić. Obejmie 5 elementów. Są to: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

d6svnkv

Zobacz też: Stanisław Karczewski pracował przy pacjentach, ale testu na razie nie robi. "To byłby wielki błąd"

Wśród rozwiązań pomocowych znajdują się rozwiązania dla małych i średnich firm, które będą mogły m.in. uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis BGK. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.

Źródło: RMF FM, Dziennik Gazeta Prawna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6svnkv

Podziel się opinią

Share

d6svnkv

d6svnkv
Więcej tematów