Trwa ładowanie...
d764dll

Sondaż WP. Polacy powiedzieli, czy zastosują się do nowych obostrzeń

Od poniedziałku 28 grudnia w kraju zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia. Polacy w sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski powiedzieli, czy zamierzają się do nich zastosować. Chodzi m.in. o Sylwestra.
Share
Najnowszy sondaż. Czy Polacy zastosują się do nowych obostrzeń?
Najnowszy sondaż. Czy Polacy zastosują się do nowych obostrzeń?Źródło: East News
d764dll

Od poniedziałku w całej Polsce zamknięte są m.in. hotele (z pewnymi wyjątkami) oraz większość sklepów w galeriach handlowych. Nieczynne są także stoki narciarskie.

Wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia budzą wielkie kontrowersje. Minister zdrowia Adam Niedzielski początkowo nazwał je "narodową kwarantanną", co później inni przedstawiciele rządu próbowali prostować, twierdząc, że sformułowanie "narodowa kwarantanna" nie jest precyzyjne i chodzi jedynie o wprowadzenie dodatkowych ograniczeń.

Innym obostrzeniem jest zakaz opuszczania domów w noc sylwestrową, co początkowo zostało okrzyknięte "godziną policyjną". W niedzielę premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że rząd nie wprowadza żadnej godziny policyjnej - a tylko apeluje o zostanie w domach

d764dll

Z kolei wg opublikowanego w Dzienniku Ustaw rządowego rozporządzenia "od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Kilka dni przed niedzielnym oświadczeniem premiera sprawdziliśmy, czy rząd może liczyć na przestrzeganie tych wszystkich obostrzeń przez obywateli. Dla Wirtualnej Polski sondaż przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Zadaliśmy Polakom następujące pytanie: Rząd ogłosił w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia tzw. kwarantannę narodową. W tym czasie będą obowiązywały dodatkowe ograniczenia – w tym np. zakaz opuszczania domów w noc sylwestrową, czy zakaz wyjazdów do hoteli i pensjonatów. Czy zastosuje się Pan/Pani do zasad narodowej kwarantanny?

Okazuje się, że aż 77,2 proc. badanych zamierza przestrzegać w pełni zasad narodowej kwarantanny. 16,3 proc. Polaków deklaruje, że zastosuje się do niej, ale "tylko częściowo". Tylko 3,4 proc. twierdzi, że nie będzie przestrzegać nowych obostrzeń "w ogóle".

d764dll

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało zaledwie 3,1 proc. ankietowanych.

Zobacz też: Szymon Hołownia odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu: nie mamy żadnego dealu z PO

Najnowszy sondaż WP. Nowe obostrzenia. Wyborcy PiS i Konfederacji są najbardziej zdyscyplinowani

Z badania IBRiS-u dla WP wynika, że narzucone przez rząd zasady chcą potraktować bardziej liberalnie osoby w wieku 18-29 lat. W tej grupie 52 proc. zamierza stosować się do zasad w pełni, ale aż 42 proc. wskazało, że zrobi to "częściowo".

d764dll

Bardziej zdyscyplinowane w tej kwestii są osoby wierzące i regularnie praktykujące - wśród nich aż 83 proc. chce całkowicie przestrzegać nowych obostrzeń. Wśród niewierzących i niepraktykujących jest to grupa 63 proc. osób.

Co również ciekawe, wśród osób, które w ostatnich wyborach parlamentarnych (w październiku 2019 roku) głosowały na PiS, 95 proc. zamierza całkowicie podporządkować się nowym obostrzeniom. Wśród przebadanych wyborców Konfederacji jest to nawet 100 proc.

Z kolei 27 proc. osób, które jesienią głosowały na KO, obostrzeń będzie przestrzegać jedynie częściowo.

Sondaż WP. A jak zagłosowaliby Polacy w wyborach teraz?

W niedzielę opublikowaliśmy wyniki najnowszego sondażu parlamentarnego. Według badania IBRIS dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ostatnią niedzielę, PiS mogłoby liczyć na 33,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 23,6 proc., a Polska 2050 - na 9,1 proc.

d764dll

Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica z poparciem rzędu 8,9 proc. oraz PSL-Koalicja Polska z 6,0 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.). Pod progiem wyborczym znalazłyby się Konfederacja. Więcej o sondażu parlamentarnym WP piszemy tutaj.

Badanie przeprowadzono na 1100 osobach w dniach 21-22 grudnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d764dll

Podziel się opinią

Share
d764dll
d764dll
Więcej tematów